REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 23.9. a svátek má Berta

Nerozlučná dvojka Točník a Žebrák

Točník a Žebrák, to jsou hrady, které jsou nerozlučně spjaty. Vyslovíte-li název jednoho, musíte doplnit jméno druhého. Hrady jsou od sebe vzdáleny asi půl kilometru. Žebrák je menší a starší, nachází se na nízkém ostrohu. Na kopci nad ním je královský Točník. Pokud po návštěvě těchto dvou krasavců nebudete historickými objekty nabaženi, vydejte se na blízkou zříceninu hradu Týřov.

Starší Žebrák 

Je zřícenina hradu původně šlechtického hradu pánů Zajíců z Valdeka v obci Točník na okraji křivoklátských lesů. Hrad je chráněn jako kulturní památka od roku 1965. Stojí na konci skalního žebra nad Stroupinským potokem. Založen byl ve 13. století. Žebrák byl strážním hradem na křižovatce cest ke Křivoklátu a Zbirohu. Tento nejstarší šlechtický hrad se dvěma okrouhlými věžemi se po přestavbě iniciované Václavem IV. stal jedním z nejkrásnějších rezidencí v zemi. V současné době je stav hradu neutěšený, moc toho z něj nezbylo. Při pohledu zdálky je vidět mohutná hlavní věž, která je dnes přístupná jako rozhledna. 

Mladší Točník

Točník je zřícenina hradu nad stejnojmennou vesnicí. Majestátní hrad Točník byl založen králem Václavem IV. Důvodem ke stavbě tohoto hradu Točník byl patrně požár, který roku 1395 postihnul hrad Žebrák. Zanedlouho po požáru se začal stavět hrad Točník, na vyvýšeném místě jen 500 metrů od Žebráku. Roku 1400 nechal Václav IV. na Točník převézt a uložit část královského pokladu. Točník je od 17. století opuštěný a pustnul. Patří mezi nejmladší, ale rozlohou největší hrady v Čechách. V nedávné době byl rekonstruován. Nyní se stal centrem šermířů z širokého okolí, každým rokem se zde konají historické slavnosti.

REKLAMA

Zřícenina hradu Týřov

Týřov byl českými králi odjakživa považován za významnou strategickou oporu své panovnické moci. O významný královský hrad však postupem času, nejspíš kvůli obtížné dostupnosti, nepohodlí a náročné údržbě, ztratili panovníci zájem. To byl také jeden z důvodů, proč hrad nebyl nikdy výrazně přestavován. Díky tomu si Týřov zachoval svou původní podobu a stal se tak jedinečnou učebnicí hradní architektury vrcholného středověku.

Zdroj a více informací naleznete na: www.strednicechy.cz, tocnik-zebrak.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA