REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 24.9. a svátek má Jaromír

Zřícenina Týřov

Zřícenina gotického hradu Týřov si zaslouží pozornost nejenom kvůli své bohaté minulosti, ale také příjemné cestě vedoucí z nedalekých Skryjí. Žlutá turistická značka vás místy vede úseky připomínajícími opičí dráhu, nicméně s dobrou obuví ji bezpečně zdolá každý. Zešikmená pěšina, co chvíli klesající či stoupající, vás podél Berounky dovede k potoku Oupoř, kde už začíná stoupání k samotnému hradu. Kvůli korunám vzrostlých stromů toho během stoupání příliš mnoho neuvidíte, nicméně o to větší zážitek vás čeká při dosažení vrcholu.

Týřov se dochoval v poměrně slušném stavu. Osloví vás nejenom několik obvodových zdí, ale zejména krásná obranná věž s kruhovým půdorysem, zbytky hradní brány i někdejší obytné věže. Podle dostupných informací hrad nikdy nebyl zcela dostavěn, majitelé se totiž nedostali k třetí fázi budování, tedy vystavění většího počtu obytných částí a zejména reprezentačních sálů. Hrad se vám proto může zdát relativně malý, přesto má své velké kouzlo. Až se vynadíváte na zbytky staveb, můžete prolézt k vyhlídce do údolí Berounky, která je bezchybná nejenom při západu slunce.

Náhled do historie

Hrad vybudoval ke konci své vlády král Václav I. Přesné datum není známo, nicméně první zmínka o existenci Týřova respektive Angerbachu, jak byl také nazýván, se váže k roku 1249. Ve vlastnictví královského rodu však dlouho nezůstal, na počátku 14. století ho získal do zásavy Jan Zajíc z Valečka. Z historie hradu je bezpochyby nejzajímavější skutečnost, že jako Týřov jako jeden z mála odolal Husitům.

REKLAMA

Prakticky celé 16. století byly ve znamení sporů o vykoupení Týřova ze zástavy, což se mu stalo osudným. Jeho držitelé neinvestovali do údržby, hrad postupně chátral, přičemž od roku 1575 je uváděn jako pustý.

Jak se tam dostanete

Nejpůsobivější je vyrazit z obce Skryje, kde pohodlně zaparkujete na velkém parkovišti, případně přicestujete autobusem. Přímo z obce půjdete nejprve kousek po modré/červené turistické značce, přičemž kousek před mostem odbočíte na žlutou značku vedoucí k samotnému hradu. Trasa měří necelé tři kilometry. Během cesty si navíc můžete chvíli odpočinout na nově zřízené vyhlídce na Berounku.

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA