REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 24.9. a svátek má Jaromír

Navštivte Srní, místo kde se natáčela i populární Policie Modrava

4. 12. 2022

Šumava je jedničkou trávení volných chvil určených k odpočinku. Není se čemu divit, protože skrývá mnoho krásných přírodních krás, vynikající lokální gastronomii a v neposlední řadě i spoustu dobrých míst pro ubytování. Ke své popularitě určitě přispěl i seriál Policie Modrava, Král Šumavy, knihy od Karla Klostermanna a pochopitelně trilogie Pod jezevčí skálou, Za trnkovým keřem a Na pytlácké stezce.

Národní park Šumava je rozsáhlé pohoří na hranici České republiky, Německa a Rakouska a patří k nejstarším pohořím v Evropě.

Šumavské lurdy neboli Hauswaldská kaple
Šumavské lurdy neboli Hauswaldská kaple

Ráda bych se zaměřila na její centrální část a to okolí Srní. Právě Srní v poslední době proslavil seriál Policie Modrava, kde se hodně natáčelo.  Srní je perfektní lokalitou a výchozím bodem jak turistických, cyklistických, tak i běžeckých tras. Okolo Vchynicko – Tetovského plavebního kanálu vede nádherná stezka se zastávkou u Hauswaldské kaple, zvanou též „Šumavské Lurdy“. O tomto poutním místě, kde stávala kaple až do roku 1957, kdy byla zničena československou armádou při budování vojenského prostoru, koluje mnoho legend. Jednou z nich je, že dvě selky přišly do těchto míst sekat trávu, když tu se objevil medvěd. Selky se začaly modlit k Panence Marii, aby je zachránila. Medvěd jako by zázrakem zchroml a posléze s bolestným kňučením se odpotácel zpět do lesa. Selky jako dík zakoupily obrázek Panny Marie a pověsily ho na místě jejich záchrany. Další vypráví o tom, že na toto místo přicházeli lidé, kteří špatně viděli nebo oslepli. Po očistě očí v pramenu vody začali opět vidět. Přicházeli i sedláci a dřevorubci, kteří byli po úrazech chromí. Po modlitbách k Panně Marii odcházeli z tohoto místa již bez pomoci, odkládali berle. Našlo by se mnoho dalších příběhů z tohoto místa, kdy třeba bezbožný sedlák nepohnul s vozem apod. Dnes zde najdete pouze obnovené základy a pramen, kde můžete ochutnat zázračnou vodu. Tohle místo určitě stojí za vidění.

REKLAMA

Nedaleko Srní zřídil Národní park Šumava jedno ze svých návštěvnických center zaměřené na šelmy, konkrétně vlky. Vnitřní areál s expozicí ukazuje život vlků a soužití s člověkem. Do výběhu se dostanete příjemnou procházkou lesem, kde můžete pozorovat z vyhlídkové lávky na ploše asi 3 ha život vlka v přírodě. Dočtete si i mnoho zajímavých informací na tabulích, které jsou součástí vyhlídky. Další návštěvnické centrum zaměřené na jelení zvěř je na Kvildě a na Borových Ladech se můžete dozvědět spoustu zajímavostí o sovách a jejich životě.

A po náročném dni a zkoumání okolí Srní se můžete ubytovat v místních hotelech Srní. Mají hlavní budovu a o 200 m dále depandanci. Oba hotely jsou po rekonstrukci. Mají vlastní bazén 25 x 12 m, sportovní halu, bowling, úschovnu kol a elektrokol i běžeckých lyží (obojí i půjčují). Pobyty jsou s vynikající bufetovou snídaní, kde můžete ochutnat lokální sýry nebo třeba exkluzivní chléb Karel z nedaleké sušické pekárny, která jej připravovala i pro naše sportovce na olympiádě v Koreji. Můžete si připlatit i bufetovou večeři, kde se připravují nejen klasická šumavská a česká jídla, ale i různé zdravé a celosvětové delikatesy. Po večeři můžete posedět na terase se sklenkou dobrého vína, nebo si dát saunu a masáž. Děti si mezitím pohrají v dětské herně. A den je pryč. Teď už se jen dobře vyspat v klidné, tiché vesničce, kde slyšíte jen zpěv ptáků a tikot kostelních hodin. A ráno se probudíte do dalšího dne jako nový člověk a pokocháte se pohledem z okna na vrcholky šumavských kopců.

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA