REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 24.9. a svátek má Jaromír

Naučná stezka Slatinná louka – zámek Liblice

Konferenční centrum – zámek Liblice – zámecký park a obora

Pokud se rozhodnete si udělat výlet do okolí Mělnicka, pak určitě navštivte obec Liblice cca 10 km od Mělníka, kde se nachází Konferenční centrum – zámek Liblice, kde máte možnost zavítat do zámeckého parku a navštívit jak zámeckou oboru, tak absolvovat naučnou stezku Slatinná louka.

Za liblickým zámkem je menší park francouzského typu s čestným dvorem, terasou, bazénem a besídkou, který byl stylově upraven kolem roku 1920 podle návrhu C. Schneidera. Po pravé straně přechází celá úprava v oboru či bažantnici s rozlehlými lučními porosty. Tato přírodně- krajinářská část pochází z první poloviny 19. století. Celý areál je typickým příkladem parku, ve kterém „anglikanizace“ na přilehlých pozemcích proběhla samostatně bez vážnějšího narušení dispozice starší architektonické části. Součástí parku je skleník, barokní dvoukřídlý zahradníkův domek a kříž na pamět´ syna Christiany Thun-Hohensteinové, lolarda, který padl v první světové válce.ˇ
Západně o zámku, v březovém hájku, stojí zámecká kaple s hrobkou rodiny Thun.Hohensteinů.
Na zámecký park navazuje obora, bývalý zámecký les a bažantnice (24,7 ha). V posledních desetiletích nebyla obora prakticky udržována. Mezi rostlinnými druhy, které zde najdete, jsou rostliny typické pro smíšené lužní lesy. Díky bohaté potravní nabídce (množství hmyzu) zde hnízdí mnoho ptáků. Kromě drobných pěvců, budníčků, pěnic, pěnkav a sýkor zde hnízdí datel černý, strakapoud velký, žluna zelená i káně lesní. Vedle drobných hlodavců se zde vyskytují např. netopýři, lasice kolčava, kuna lesní a liška obecná.

Naučná stezka Slatinná louka – zámek Liblice

Každý návštěvník, který chce poznat autentickou atmosféru a podrobněji se seznámit s historií dané lokality- Liblic, se může projít po naučné stezce.
Byla vybudována s finanční pomocí SROP v roce 2007, vede od hlavní brány zámku Liblice až ke Slatinné louce a její celková délka je 3,2 km. Nelze zabloudit, protože je lemována turistickými značkami. Na dvanácti panelech rozmístěných podél této trasy jsou uvedeny bližší informace k místům, kterými návštěvník právě prochází.

REKLAMA

 

Přírodní rezervace Slatinná louka

Slatinná louka u Liblic o výměře 2,27 ha byla vyhlášena přírodní rezervací v roce 1987.
Předmětem ochrany je bohaté naleziště vzácných a chráněných druhů rostlin z čeledi vstavačovitých.
Chráněné území je příkladem posledního zbytku dříve hojných slatinných luk typu polabských černav, které byly v minulosti rozšířeny v rozsáhlém území mezi Všetaty, Liblicemi a Čečelicemi.
Přírodní rezervace je součástí evropsky významné lokality Zámecký park Liblice.
Péče o lokalitu spočívá v pravidelném kosení nutném k zachování druhové rozmanitosti, redukci šíření náletů dřevin a potlačení konkurenčně silnějších druhů. Péče je zajišťována Středočeským krajem.

Interneotvé stránky: http://www.zamek-liblice.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA