REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 28.5. a svátek má Vilém

Národní technické muzeum

Národní technické muzeum, založené roku 1908, je největší českou institucí specializovanou na muzejní exponáty technického charakteru. Shromažďuje sbírky hmotných dokladů vývoje techniky, průmyslu, dopravy, architektury a vědy české i zahraniční provenience.

Dějiny dopravy

Dopravní hala v samostatných příbězích ukazuje historický vývoj automobilové, motocyklové, cyklistické, letecké a lodní dopravy a v kratších exkurzech pak i úseky z dějin železniční dopravy a vývoje hasičské techniky na území České republiky.

Architektura, stavitelství a design

Muzeum architektury a stavitelství představuje nejvýznamnější architektonické počiny v českých zemích v letech 1860 až 1989. Vystaveny jsou jak původní tak zcela nové architektonické modely staveb včetně sochařských doplňků plus četné skici, plány a fotografie.

REKLAMA

Astronomie

Expozice Astronomie, koncipovaná jako nekonečný prostor vesmíru plný zářících hvězd –unikátních sbírkových předmětů. Expozice je členěna na dva úseky – Z dějin astronomického poznání a Z dějin astronomických přístrojů.

Fotografický ateliér

Vývoj fotografie, její uplatnění a vliv od 19. století až dodnes, je prezentován společně se základními fotografickými procesy a jejich vývojem ve stylizovaném fotografickém ateliéru.

Tiskařství

Expozice evokuje autentickou atmosféru tiskárny a  prostřednictvím vystavených strojů má návštěvník možnost se seznámit s vývojem hlavních tiskařských technologií a sledovat jejich vývoj od vynálezu knihtisku až po současnost.

Aktuality

Aktuální informace, probíhající expozice a novinky

 

Otevírací doba: pondělí zavírací den, úterý – pátek 9 – 17,30 hodin, sobota a neděle 10 – 18 hodin, první čtvrtek v měsíci otevírací doba prodloužena do 20hodin.

Vstupné: plné: 170 Kč, snížené: 90Kč, rodinné: 370 Kč

Kalendář akcí

Jak Fingerhut k Náprstkovi přišel – do 31. 3. 2013
Základním námětem výstavy je osobnost Vojty Náprstka (1826-1894) a jeho snahy o obeznámení české společnosti s technickým pokrokem, které vyvrcholily založením Českého průmyslového muzea v roce 1862. Jedná se tak o 150. výročí založení sbírek technického charakteru na našem území. 

Drobné perly české architektury – do 31. 3. 2013
Výběr drobných skvostů české architektury navazující na stejnojmennou publikaci nakladatelství Titanic představují barevné fotografie Pavla Friče, básně architekta Davida Vávry a svěží doplňkové texty historika umění Jiřího T. Kotalíka
Výstava je umístěna v rámci stálé expozice Architektura, stavitelství a design ve 3. patře NTM.

Petchkova rezidence – do 31. 3. 2013Výstava předvádí dvě zcela odlišné tváře residence postavené architektem Maxem Spielmannem v letech 1924-1930 pro bankéře Otto Petschka. Na jedné straně sídlo vychází z konzervativního architektonického konceptu luxusní reprezentační vily v neoslohovém pojetí inspirovaném nejvíce francouzským klasicizujícím barokem. Na druhé straně je objekt v nebývalém rozsahu přeplněn všemi špičkové výdobytky dobové techniky v rozsahu prakticky nemajícím srovnání. Na výstavě bude možné shlédnout obě odlišné stránky této vily – jak ukázky z jejího historizujícího zařízení a inventáře, tak i část moderního technického vybavení jejího zázemí. Výstava je pořádána ve spolupráci Národního technického muzea v Praze a Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze.

Czech Grand Design 2012 – do 31. 3. 2013
Výstava Czech Grand Design 2012 na rozdíl od výstav z předchozích let, které představily oceněné popř. další vybrané práce, prezentuje veškeré práce z kategorií Designér roku, Grafický designér roku, Módní designér roku, Designér šperku roku a Fotograf roku, které v prvním kole nominací Akademie designu získaly alespoň dva hlasy. Národní technické museum produkuje tuto výstavu společně s tradičním partnerem Cen Czech Grand Design – Uměleckoprůmyslovým museem v Praze.

Další expozice ve spolupráci s Národním technickým muzeem:

Motocyklová expozice na hradě Kámen
Hrad Kámen, pobočka Muzea Vysočiny Pelhřimov, p.o.
Kámen č.p. 1
394 13 Kámen

Expozice umělecké litiny v Komárově u Hořovic
Komárovské muzeum
Otevírací doba: od května do září, pouze sobota 9 – 11 hodin

Muzeum Františka Křižíka v Plánici (rodný domek vynálezce)
Muzeum Františka Křižíka
Plánice č. 86
340 34 Plánice

Cukrovarnická expozice v Muzeu v Dobrovici

Dobrovická muzea, o.p.s.
Palackého náměstí 2
294 41 Dobrovice

Expozice „Odkaz architekta a mecenáše Josefa Hlávky“ na zámku v Lužanech
Expozici na zámku v Lužanech vytvořilo Národní technické muzeum ve spolupráci s Nadáním Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových v roce 2004. Je možné ji navštívit po dohodě s Nadáním Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových.

Expozice času ve Šternberku

ČSA 19
Šternberk
785 01

Železniční muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka
Depo historických vozidel ČD, a. s.
Železniční muzeum ČD Lužná u Rakovníka
ul. 9. května 255, 270 51 Lužná u Rakovníka

Muzeum městské hromadné dopravy v Praze – Střešovicích
Patočkova 4, 160 00 Praha 6

Autorka fotografií: Kateřina Uksová – Národní technické muzeum

Interneotvé stránky: http://www.ntm.cz

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA