Na zámku Duchcov na vás dýchne historie i romantika

Historie zámku Duchcov je úzce spjata s rodem Valdštejnů, a také s osobností Giacoma Casanovy, který na zámku sepisoval své paměti. Dalším oblíbeným cílem výletů je Liptická vyhlídka nacházející se necelý kilometr od centra Duchcova.

Zámek Duchcov

V roce 2001 byl zámek prohlášen za národní kulturní památku. Nabídne vám prohlídkové trasy, ve kterých můžete obdivovat sběratelské a mecenášské aktivity původních majitelů z rodu Valdštejnů. Prozradí vám mnoho pikantností ze života Giacoma Casanovy, tehdejšího obyvatele duchcovského zámku. Další prohlídkový okruh vás zavede za dobrodružstvím starořeckých bájí a krásou antických památek, které byly předmětem cestování, sběratelství a uměleckých inspirací. Určitě také nevynechte procházku kolem líbezného Sfingového rybníku v parku nebo v romantické Knížecí zahradě ve francouzském stylu. Na zámku jsou pořádány koncerty, karnevaly, výstavy, divadelní představení, výtvarné a fotografické soutěže nebo také různá promítání.

Liptická vyhlídka

Vyhlídka vám poskytne unikátní panoramatický pohled do okolí. Z jedné strany spatříte blízké České středohoří s nejvyšší horou Milešovkou a skalním útvarem Bořeň nebo také Ledvickou elektrárnu. Z druhé strany se vám otevře pohled na rozsáhlé rekultivace směrem na Mariánské Radčice a nad nimi se tyčící hřebeny Krušných hor. Liptická vyhlídka je přístupná pro veřejnost od roku 2012, naleznete zde přírodní pergolu s lavicemi pro odpočinek.

Zřícenina hradu Rýzmburk

Jedná se o rozsáhlou zříceninu významného hradu Rýzmburk, který byl postaven koncem 13. století Borešem Hrabišicem. V průběhu 16. století hrad zcela zpustl. K vidění jsou v současnosti pozůstatky jednoho z nejstarších a nejmohutnějších gotických hradů v Podkrušnohoří. Do dnešních dnů zůstaly dochovány zbytky podsklepené brány, hradeb, klenuté sklepy a vysoká věž. Zřícenina hradu se nachází na skalním ostrohu. Cesta k ní vede do mírného kopce, počítejte s tím, že něco našlapete. Přístup je po asfaltové cestě, která je lemovaná informačními tabulemi o historii hradu a jejich majitelů. Pro lenochy dobrá zpráva, autem se dá také dojet takřka přímo pod hrad, a pak už vám bude chybět jen několik desítek metrů.

Zdroj a více informací naleznete na: www.zamek-duchcov.cz, www.duchcov.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu