Vrch Bořeň je výraznou dominantou města Bíliny

Vrch je od Bíliny vzdálen jen pár kilometrů. Jeho silueta je svým tvarem zcela unikátní nejen pro oblast Českého středohoří. Zámek v nedaleké Bílině je úchvatný, jeho krásou se můžete pokochat zvenčí, do jeho nitra se bohužel nepodíváte, není totiž přístupný veřejnosti. I tak ale rozhodně stojí za to.

Bořeň

Z čistě geologického pohledu jde o mohutnou a strmou znělcovou kupu vytvořenou sopečnou činností zhruba před 34 miliony lety. Následnou dlouhodobou erozní činností došlo k vypreparování vyvřelého znělcového tělesa až do současné podoby. Bořeň je považován za největší znělcové těleso v Evropě. Je také označován jako nejskalnatější, samostatně stojící vrch Čech. Návštěvou Bořně se vám naskytne nádherný kruhový výhled na hradbu Krušných hor, České středohoří, město Bílinu s Radovesickou výsypkou, podkrušnohorskou pánev či na vzdálené Doupovské hory. Bořeň je také velmi oblíbeným horolezeckým terénem v širokém okolí. Až 100 metrů vysoké skalní stěny umožňují výstupy vysokohorského rázu. Horolezecký výcvik zde lze provádět v létě i v zimě.

Zámek Bílina

Hrad vznikl již v první polovině 13. století. Původně se jedná o gotický hrad, který byl v roce 1421 dobyt husity. V 16. století ho pak koupili Lobkowiczové a předělali ho na své letní sídlo. V letech 1675 až 1682 byl přestavěn na reprezentativní barokní zámek. Nejvýraznější objekt je pozdně gotická bašta zvaná Manda, která se nalézala v rohu předhradí.  Od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka. Hrad v současné době náleží opět Lobkowiczům.

Rozhledna Ledvice

Od roku 2018 můžete v ledvické elektrárně navštívit prosklenou vyhlídku s ochozem ve výšce 140 metrů. Nalézá se na pravé věži kotelny Nového zdroje. Rozhledna je umístěna na nejvyšší průmyslové stavbě u nás, je tedy nejvyšší oficiální rozhlednou v Čechách. Výtahem budete vyvezeni až do 28. patra, tedy do výšky 132 metrů. Posléze si pak věží vyšlápnete 24 betonových a 22 ocelových schodů. A teď už nezbývá než si užít krásné výhledy do okolí.

Zdroj a více informací naleznete na: cs.wikipedia.org, www.hrady.cz, www.ceskestredohori.cz, www.icbilina.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu