REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 28.9. a svátek má Václav

Vrch Bořeň je výraznou dominantou města Bíliny

Vrch je od Bíliny vzdálen jen pár kilometrů. Jeho silueta je svým tvarem zcela unikátní nejen pro oblast Českého středohoří. Zámek v nedaleké Bílině je úchvatný, jeho krásou se můžete pokochat zvenčí, do jeho nitra se bohužel nepodíváte, není totiž přístupný veřejnosti. I tak ale rozhodně stojí za to.

Bořeň

Z čistě geologického pohledu jde o mohutnou a strmou znělcovou kupu vytvořenou sopečnou činností zhruba před 34 miliony lety. Následnou dlouhodobou erozní činností došlo k vypreparování vyvřelého znělcového tělesa až do současné podoby. Bořeň je považován za největší znělcové těleso v Evropě. Je také označován jako nejskalnatější, samostatně stojící vrch Čech. Návštěvou Bořně se vám naskytne nádherný kruhový výhled na hradbu Krušných hor, České středohoří, město Bílinu s Radovesickou výsypkou, podkrušnohorskou pánev či na vzdálené Doupovské hory. Bořeň je také velmi oblíbeným horolezeckým terénem v širokém okolí. Až 100 metrů vysoké skalní stěny umožňují výstupy vysokohorského rázu. Horolezecký výcvik zde lze provádět v létě i v zimě.

Zámek Bílina

Hrad vznikl již v první polovině 13. století. Původně se jedná o gotický hrad, který byl v roce 1421 dobyt husity. V 16. století ho pak koupili Lobkowiczové a předělali ho na své letní sídlo. V letech 1675 až 1682 byl přestavěn na reprezentativní barokní zámek. Nejvýraznější objekt je pozdně gotická bašta zvaná Manda, která se nalézala v rohu předhradí.  Od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka. Hrad v současné době náleží opět Lobkowiczům.

REKLAMA

Rozhledna Ledvice

Od roku 2018 můžete v ledvické elektrárně navštívit prosklenou vyhlídku s ochozem ve výšce 140 metrů. Nalézá se na pravé věži kotelny Nového zdroje. Rozhledna je umístěna na nejvyšší průmyslové stavbě u nás, je tedy nejvyšší oficiální rozhlednou v Čechách. Výtahem budete vyvezeni až do 28. patra, tedy do výšky 132 metrů. Posléze si pak věží vyšlápnete 24 betonových a 22 ocelových schodů. A teď už nezbývá než si užít krásné výhledy do okolí.

Zdroj a více informací naleznete na: cs.wikipedia.org, www.hrady.cz, www.ceskestredohori.cz, www.icbilina.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA