Na Sokolovsko za hradem, zámkem a rozhlednou

Zámek Sokolov se nachází ve středu stejnojmenného města, jen kousek od náměstí. V zámku se nachází Okresní muzeum Sokolov se zaměřením na dějiny regionu, historii hornictví, geologii a ekologii. Pojďte se pokochat krásnou architekturou, a ještě se vzdělat. Nedaleko na skalním ostrohu nad říčkou Svatavou naleznete hrad Hartenberg.

Zámek Sokolov

Jedná se o pozdně renesanční a raně barokní zámek se zámeckou zahradou ve francouzském stylu. Zámek byl postaven na místě původní vodní tvrze ze 13. století. Zámek má dlouhou stavební historii, byl několikrát opravován a přestaven po různém poškození či vypálení. V zámku se nyní nachází muzeum, kde se dozvíte více o dějinách regionu, historii hornictví, geologii a ekologii. Kromě prohlídky interiéru se zde tedy také dozvíte mnohé o těžbě a zpracování rud a uhlí, výrobě porcelánu nebo produkci krajek a hudebních nástrojů. Spatříte zde model neandrtálce či mamuta, jehož kosti se ve 30. letech našly u nedalekého jezera Medard. Zámek tvoří patrová čtyřkřídlá budova s uzavřeným nádvořím a čtyřmi nárožními věžemi, veprostřed nádvoří naleznete krásnou kašnu. Nedávno bylo návštěvníkům zpřístupněno také sklepení zámku se sokolovským pokladem z 90 let. Od roku 2009 je zámek chráněn jako kulturní památka ČR.

Hartenberg

Hrad Hartenberg naleznete nedaleko obce Josefov na Sokolovsku. Původně se jednalo o románský až raně gotický hrad z 12. století, který si v minulosti prošel mnohým pleněním a dobýváním. Z raně gotického až románského hradu byl přestaven na barokní zámek, který ale po roce 1945 začal chátrat. V zámku vzniklo několik úmyslně založených požárů, který zámek zničily. Na přelomu tisíciletí započala rozsáhlá rekonstrukce s cílem hrad zachránit a obnovit jeho funkci. Hrad Hartenberg je v současné době veřejnosti opět otevřen.

Rozhledna Cibulka

Její předchůdkyni byste našli na Boučském vrchu, ale tato původní věž začala být postupně ve velmi špatném stavu, a tak byla rozebrána a znovu postavena na dnešním místě, o 1,5 km dál na Šibeničním vrchu. Mezitím však ještě byla rozhledna za první světové války zničena a až v roce 2014 byla dokončena stavba nové rozhledny. Ta je nyní volně přístupná a spatříte z ní hřebeny Krušných hor, Slavkovský les nebo Sokolovskou pánev s městem Sokolov.

Zdroj a více informací naleznete na: zivykraj.cz, cs.wikipedia.org, www.hrady.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu