Muzeum v přírodě na Pardubicku představuje specializovanou expozici vesnického prostředí

Krásná krajina a jedinečné stavby vás jistě nalákají k návštěvě muzea v přírodě s expozicí na Veselém Kopci a v blízké památkové rezervaci Betlém Hlinsko. Zámek Karlštejn ani trochu nesouvisí se známým hradem Karlštejnem u Berouna. Zámek Karlštejn je díky svému postavení na hlavním evropském rozvodí Labe a Dunaje často nazýván střechou Evropy. Jeho okolí je vskutku velmi klidné, hotový ráj na zemi.

Muzeum v přírodě Vysočina

Ve zpřístupněných roubenkách památkové rezervace Betlém v Hlinsku si lze důkladně prohlédnout dílny a obydlí hračkáře, pilníkáře, ševce, tkalce a továrního dělníka. V jednom z domků objevíte expozici vesnických masopustních obchůzek a masek z Hlinecka, které jsou zapsané do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví UNESCO. V expozici na Veselém Kopci si prohlédnete stavení drobných zemědělců spadající do období 19.-20. století. Ta byla do muzea převezena z různých části Českomoravské vrchoviny. Spatříte zde také unikátní kolekce technických památek na vodní pohon, mezi které se řadí mlýn s varnou povidel, olejna, stupník na tříslo a pila.

Lovecký zámek Karlštejn

Zámek má původ v přeneseném pojmenování z nedalekého Zkamenělého zámku, nazývaného jako Starý Karlštejn. V té době ho německý lesní personál nazýval Kahlstein, což znamená holý kámen, a to si místní obyvatelé převedli do současného pojmenování.

V 18. století ho nechal vystavět Filip Kinský spolu s rozlehlou jelení oborou. Roku 1823 koupil zámek Karel Alexandr Thurn-Taxis, který ho v roce 1825 pozměnil na myslivnu. Nakonec byl zámecký objekt upraven na rekreační středisko. V nedávných letech proběhla rozsáhlá rekonstrukce, díky které zámeček získal zpět svůj barokní punc a mohl být zpřístupněn veřejnosti.

Vojtěchovská rozhledna

Rozhledna byla se začala stavět roku 2008 na návrší Na Hrbovatkách, slavnostní otevření rozhledny proběhlo až v roce 2010. Jedná se o stavbu s vysokým betonovým podkladem, obloženým žulovým kamenem. Na něm stojí ocelová konstrukce se 2 dřevěnými zastřešenými vyhlídkovými patry. Horní je ve výšce necelých 12 metrů a vede k němu 59 schodů. Kromě krásného zážitku si z věže můžete odnést také zakoupený suvenýr, lze si zde také pořídit drobné občerstvení.

Zdroj a více informací naleznete na: www.nmvp.cz, www.hrady.cz, www.zamek-karlstejn.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu