REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 5.6. a svátek má Dobroslav

Muzeum strojů, hrad a zajímavá rozhledna se nachází poblíž Žamberku na Pardubicku

V muzeu starých strojů a technologií se snaží o záchranu a renovaci historické techniky prezentující vývoj našeho průmyslu v minulém a předminulém století. Nedaleký hrad Litice je významným stavebním počinem Jiřího z Poděbrad, který rozhodně stojí za návštěvu.

Muzeum starých strojů a technologií

Muzeum působí v bývalé textilní továrně v Žamberku, kde naleznete jednotlivé expozice se zaměřením na různé odvětví historické techniky a jejího vývoje. Muzeum má v plánu přeměnit areál textilní továrny na interaktivní centrum zaměřené na vývoj technologií v Rakousku-Uhersku a následně v Československu, kde většina exponátů bude plně funkčních. Při příležitostných akcích si můžete exponáty nejen prohlédnout, ale vyzkoušet na vlastní kůži. Prohlédnout si zde můžete parní stroje, lokomotivy, staré motory, obráběcí stroje a další zajímavé stroje. V muzeu naleznete také expozice historických automobilů.

Hrad Litice

V půvabné krajině východních Čech se na vrcholku nepříliš vysokého pahorku tyčí hrad Litice. Zřícenina hradu se nachází na zalesněném návrší nad obcí Litice nad Orlicí, nedaleko města Žamberk. Hrad Litice byl založen koncem 13. století. Za držení Jiřího z Poděbrad se na hradě do roku 1468 prováděly velké a nákladné úpravy, díky kterým se staly Litice jednou z předních pevností u nás. Litice jsou nyní zříceninou hradu, která je přístupná veřejnosti a je chráněna jako kulturní památka.

REKLAMA

Rozhledna Suchý vrch

Rozhledna Suchý vrch byla původně stavěna jako vodárenská věž, která byla postavena v letech 1931 až 1932 podle návrhu architekta A. Patrmanna. Rozhledna je betonová a zvláštností je, že její vzhledem připomíná hřib. Věž rozhledny je 33 metrů vysoká. Vyhlídková plošina je výšce 22 metrů a vede na ni 128 schodů. Při výstupu na rozhlednu si můžete prohlédnout výstavu historických fotografií, které ukazují chatu a rozhlednu od roku 1926. Naskytne se vám zde výhled na Orlické hory, Králický sněžník, Jeseníky a Polsko. Rozhledna je přístupná celoročně. V létě je rozhledna oblíbeným cílem pěších turistů, v zimních měsících je zase rájem pro běžkaře, najdete zde totiž mnoho udržovaných běžkařských tratí.

Zdroj a více informací naleznete na: www.starestroje.eu, hrad-litice.cz, cs.wikipedia.org, www.suchak.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA