REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 3.10. a svátek má Bohumil

Lysá skála

Provodínské kameny

V okolí obce Provodín v okrese Česká Lípa rozkládá se lokalita tzv. Provodínských kamenů, z nichž nejvyšší je Lysá skála 419m nad mořem. Jedná se zároveň o chráněné území se vzácnou květenou a se sídlem ohrožených druhů ptáků. Tato skála je známá i pod názvem "Spící panna", což si lze ověřit pohledem od Zákup, kdy se při troše fantazie silueta spící panny objeví.
Jedná se v podstatě o vyvřelinu vytvořenou dávnou sopečnou činností, pro laika kromě nádherného výhledu prakticky nezajímavá, ale z hlediska archeologického je tato skála ceněná.

Přístup

Přístup ke skále je trochu složitější. Téměř až pod skálu se dá zajet autem, ale je tam omezené parkování max. 4 auta a parkovište to v pravém smyslu slova ani není a ani úzká cesta není zrovna košér ;-(.
Lepší bude, když auto necháte v Provodíně a ke skále vydáte se pěšky. Není to do daleko, odhaduji tak 1 – 1,5 km. Procházkovým tempem 30 min.
Z obce Provodín směr Jestřebí, za obcí první odbočkou vpravo na úzkou silnici, která Vás už na místo bezpečně dovede. Cesta povede neustále do kopce až pod vrchol, kde se stoupání změní v menší horolezecký výstup po skále až na její vrchol.
Z tohoto důvodu nelze výstup doporučit pro malé děti, či pro kondičně méně vybavené jednotlivce.
Ale rozhled z tohoto nejvyššího bodu Provodínských kamenů stojí za to a námaha vynaložená na výstup se určitě zúročí.

Na vrcholu

Z vrcholu skály, či kamene (nazývejme jak je libo) je překrásný výhled do širokého okolí na Ralskou pahorkatinu krásně lícující s Ještědským hřbetem za ní, vpravo od Ještědu lze při dobré viditelnosti dohlédnout až do Krkonoš, na města Česká Lípa, Nový Bor, Zákupy, Mimoň a okolní obce a vesnice. Mezi Novým Borem a Zákupy lze vidět Svojkovské stěny a otevírá se nádherné panorama Lužických hor.
Při dobrém počasí lze zahlédnout i vysílač Buková hora u Ústí nad Labem. Otočíme-li se zády k České Lípě a Novému boru, můžeme pohledět do hlubokých lesů bývalého vojenského prostoru Ralsko s romantickými, dodnes ještě téměř netknutými údolími, s bývalým vojenským letištěm Hradčany na jeho okraji (vpravo od Mimoně, od kopce Ralsko). Je to opravdu úchvatný pohled a za vynaloženou námahu to určitě stojí.

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA