REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 25.9. a svátek má Zlata

Ralsko vám nabídne kus krásné přírody se špetkou historie

Nejvýraznější dominantou krajiny kolem Mimoně je bezesporu Ralsko. Typický je pro něj tvar kužele, který je z jedné strany jakoby nakousnutý. Na vrcholu se tyčí zbytek hradní věže stejnojmenné hradní zříceniny, odkud se vám naskytne dechberoucí výhled do okolní krajiny. Za návštěvu jistě stojí nedaleká barokní papírna, která patří mezi nejdůležitější technické památky u nás.

Vrch Ralsko se zříceninou hradu

Vrch Ralsko se těší větší návštěvnosti až v poslední době, v minulosti nepatřil mezi turisty vyhledávanou lokalitu, nacházel se totiž v zakázaném prostoru z důvodu těžby uranu, území bylo zabráno armádou. Čeká vás poměrně namáhavý výšlap na vrchol, jako odměna vám bude krásný výhled do okolí, pokochat se můžete pohledem na Bezděz, Ještěd, Hazmburk, Říp, Luž, Jedlovou či Klíč. Také si můžete zblízka prohlédnout zříceninu hradu Ralsko, který byl ve středověku součástí soustavy strážních pevností chránicí obchodní cesty v okolí města Mimoň.

Papírna v Hamru na Jezeře

Papírna se nachází v blízkosti obce Hamr na Jezeře, těsně sousedí s obcí Útěchovice. Papírna pochází z roku 1655, původně se jednalo o mlýn na obilí. Stavba má kamenné přízemí s mohutnými klenbami. Ve 20. století stavení začalo chátrat, až do roku 1996, kdy papírnu zakoupil nový majitel, hamerský srdcař. Tomu se postupem let objekt začal proměňovat pod rukama, jeho zásluhou stavba jen rozkvétala. Papírna byla postupně staticky zabezpečena. Část budovy má sloužit jako obytné místnosti. V přízemí lze navštívit menší muzejní expozici týkající se historie papírenské výroby. Interiéry tohoto barokního unikátu si můžete prohlédnout jen několikrát do roka, třeba při příležitosti konání Dny lidové architektury nebo ve výročních oslavách obce Útěchovice. Za opravu fasády získala stavba ocenění v soutěži Památka roku 2017, což je předzvěst úžasné podívané.

REKLAMA

Hamerský rybník

Rekreační středisko Hamr na Jezeře leží v krásné oblasti poblíž Stráže pod Ralskem. V 16. století zde byl vybudován rybník, který v současnosti slouží k rekreaci a rybolovu. Oblast je velmi oblíbená milovníky cyklistiky. V okolí Hamerského rybníka naleznete také dva kempy. Kemp Hamr na Jezeře se nachází v areálu koupaliště na břehu jezera a má k dispozici 400 metrů dlouhou písčitou a 100 metrů dlouhou travnatou pláž. Kemp Lesní se nachází v areálu chatové osady zhruba 300 metrů od jezera. Na hrázi rybníka můžete spatřit staleté košaté lípy. Rybník je obklopen dalšími zajímavými místy k probádání a procházce: Hamerský špičák s hradem Děvínem, Mlýnský a Chrástenský vrch.

Zdroj a více informací naleznete na: www.liberecky-kraj.cz, cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA