REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 5.6. a svátek má Dobroslav

Lesní cesta, hrad a rozhledna u Plzně

Lesní cesta Kolejka prochází oblastí, kde vedla lesní úzkokolejná železnice. Vydejte se na rozhlednu Kotel u Rokycan, za dobré viditelnosti zde můžete spatřit vrcholy Brd, Šumavy, Krušných hor nebo Českého středohoří. Pokochejte se krásami místního kraje.

Lesní cesta Kolejka

Lesní úzkokolejná železnice do 30. letech 20. století sloužila ke svozu dřevní hmoty k zaniklé pile pod Lopatou, dále pak pokračovala až k překladišti u státní dráhy. Úzkokolejka byla využívána v době, kdy v místních lesích bylo nutné zpracovat velkou mniškovou kalamitu. Cesta s kaleným povrchem je dlouhá necelý 1,5 kilometru. Spojuje turistické rozcestí pod Lopatou a Neslívský rybník. Lesní cestou prochází i naučná stezka F. X. France, která v lese mapuje ukryté stopy středověkého i dávného osídlení zdejší krajiny, a také přírodní krásy v podobě rezervací Lopata, Hádky a Zvoníčkovna. Při návštěvě dbejte při pohybu na lesní cestě zvýšené opatrnosti. Kromě turistům slouží také lesnímu provozu, občas se zde tedy může pohybovat lesnická technika.

Hrad Lopata

Zřícenina hradu založeného Heřmanem z Litic je na místě pravěkého sídliště. Hrad Lopata byl založen ve 14. století pány z Litic. Jméno hradu postaveného na buližníkovém suku vzniklo pravděpodobně podle tvaru hradní skály. První písemná zmínka je z roku 1377. Pod hradem jsou patrné ještě další středověké hradby. Většinou jde o pozůstatky palebných pozic z časů dobývání hradu. K hospodářství hradu patřila dodnes patrná hráz malého rybníku, ten měl nejspíš úlohu napájení dobytka.

REKLAMA

Rozhledna Kotel u Rokycan

Rozhledna je na stejnojmenném vrchu, 2 kilometry jihozápadně od vesnice Kamenný Újezd.  První dřevěná rozhledna byla postavena v roce 1895 rokycanskou pobočkou Klubu českých turistů na vrcholu kopce Kotel, měla šest pater. Po několika letech ale musela být rozhledna vzhledem ke svému špatnému stavu stržena. Až v roce 2009 inicioval Klub Svobodných demokratů v Rokycanech jednání o stavbě nové rozhledny. Rozhledna byla slavnostně otevřena až v květnu 2014. Tento architektonicky zajímavý objekt je ze dřeva i železa, je vysoký 28 metrů a nabízí neskutečné výhledy.

Zdroj a více informací naleznete na: www.zamek-kozel.cz, cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA