REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 3.10. a svátek má Bohumil

Malý rybník (Maly Staw)

Druhé nejvýznamnější jezero Krkonoš, Malý rybník, nemůže být rozdílnější od svého většího bratra, Velkého rybníku. Obě jsou sice ledovcového původu, ale Maly Staw, jak se jezero nazývá v polštině, je mělčí a laicky řečeno živější. Díky menší kyselosti zde totiž dokáže přežít i pstruh či ropucha.

Jezero je z polské strany poměrně dobře přístupné. Právě proto dříve sloužilo hrabatům Schaffgotschovým k chovu pstruhů, kteří na jednom z břehů nechali kolem roku 1670 vybudovat strážní budku. Ta byla v roce 1861 upravena pro potřeby turistů a po přestavbě v roce 1934 dostala podobu horské boudy známé pod názvem Samotnia. Místní o ní prohlašují, že patří mezi jednu z nejkrásnějších v Polsku.

Poblíž Malého rybníka vedla stará stezka na Sněžku a turisté si tak mohli prohlédnout místy až 60 metrů vysokou morénovou hráz. Jezero se tak stalo známější a oblíbenější než prakticky nepřístupný Velký rybník.

REKLAMA

Pokud půjdete po cestě česko-polského přátelství, tak je vyhlídka na Malý rybník vzdálena od Velkého rybníka jen pár stovek metrů. Pohled do kraje je subjektivně zajímavější u většího jezera. Na druhou stranu se případní zájemci mohou k Malému rybníku vypravit osobně. Musí se však dostat přes hraniční přechod do Polska.

Souřadnice GPS i fotky odpovídají vyhlídce na cestě česko-polského přátelství.

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA