Velký rybník (Wielki Staw)

Přestože Krkonoše nabízejí bezpočet zajímavých míst i nádherných pohledů, v jedné oblasti zaostávají za svými alpskými protějšky – jezery. Pohlédnete-li zběžně na mapu těchto hor, zaznamenáte vlastně jen dvě modré skvrny a ještě k tomu na polské straně. Větší z nich nese poněkud nepřesné jméno Velký rybník (Wielki Staw).

Správně jde totiž o ledovcové jezero pocházející ze stejné doby jako tatranská plesa. Jantarová barva vody Velkého rybníku napovídá o vysoké kyselosti dané mimo jiné žulovým podložím. Kvůli tomu je zdejší jezero prakticky bez života, rybu byste v něm hledali těžko. Přežití se daří jen kapradině rostoucí nejméně dva metry pod hladinou.

Místní lidé dříve přisuzovali jezeru spojení s peklem. Absence života, časté mlhy nad vodní hladinou a strmé skladní stěny dělající tuto vodní plochu prakticky nepřístupnou tuto teorii jen potvrzovaly. Mírnější verzí bylo přisouzení funkce vstupu do podzemního království Ducha hor.

Subjektivně nejkrásnější pohled na jezero je z cesty česko-polského přátelství vedoucí po hřebeni hor. Ostatně fotky i GPS souřadnice pocházejí právě odtud. Ze speciálně zřízené vyhlídky máte Velký rybník jak na dlani, navíc vkusně začleněný do polské strany Krkonoš. Přátelé výhledů si zde opravdu přijdou na své.

Jezero se rozkládá na ploše 8,2 ha a v nejhlubším místě má 25 metrů. Na délku zabírá 606 metrů. Informační tabule je bohužel v polštině, což trochu znesnadňuje srozumitelnost celého textu.

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu