REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 25.9. a svátek má Zlata

Konopiště 2v1: poznání i příjemný cyklovýlet

19. 9. 2021

Babí léto je jako stvořené pro vyjížďky na kole, spojené s poznáváním krás středních Čech. Na kolo nasedněte v Benešově a užijte si nenáročný výlet, při kterém zavítáte do jednoho z nejkrásnějších krajinářských parků u nás, navštívíte zámek Konopiště, vyjedete si za krásnou vyhlídku na návrší Chvojen a dozvíte se spoustu zajímavostí na naučné stezce.

Zvolíte-li jako výchozí místo železniční stanici Benešov u Prahy, kam se okružní trasou zase vrátíte, ujedete dohromady necelých 13 km, nabízejí se i možnosti prodloužení. Výlet s minimálním převýšením je tak vhodný i pro menší děti, absolvovat se dá také s cyklovozíkem.

Od železniční stanice se vydejte po cyklotrase 0064 směr Konopiště. Dojedete až k Lesní stezce Ferdinanda d’Este – naučné stezce vedoucí zalesněnou částí zámeckého parku, která vás seznámí s jeho historií i současností, s myslivostí i různorodou faunou a flórou zdejšího lesa. Jen stěží odoláte pokušení navštívit samotný zámek Konopiště nebo místní medvědárium. Celé zdejší panství získal habsburský arcivévoda Ferdinand d’Este, který dal zámek romanticky upravit. V jeho době byl založen i park.

REKLAMA

Daňci v oboře na Konopišti, Foto: © Středočeská centrála cestovního ruchu
Daňci v oboře na Konopišti, Foto: © Středočeská centrála cestovního ruchu

U rozcestníku Konopiště-zámek opusťte cyklotrasu a dál se vydejte po žluté turistické značce a zároveň po trase naučné stezky až k rozcestí u Konopišťského rybníka a dále kolem turistického informačního centra vlevo přes most. Za odbočku stojí malá obora obývaná daňky, muflony a jeleny sika u restaurace Stará Myslivna s loveckým interiérem či Muzeum historických motocyklů značky Jawa, vyráběných v nedalekém Týnci nad Sázavou.

Park na Konopišti, Foto: © Středočeská centrála cestovního ruchu
Park na Konopišti, Foto: © Středočeská centrála cestovního ruchu

V cyklojízdě dále pokračujte těsně podél rybníka a dále po žluté značce až na vrch Chvojen s kostelem. Z něj se vám naskytnou krásné výhledy do okolí, zbarveného kouzlením podzimu. Až se dostatečně vynadáváte, pokračujte po cyklotrase 0063 k hrázi Jarkovického rybníka. Na křižovatce za přírodním divadlem jeďte rovně opět až k okraji parku. Je rozlehlý a jen tak vás neomrzí. V parku sledujte místní červené značení, které vás spolehlivě zavede až k hlavní bráně – to, kdybyste se v něm náhodou trochu zamotali. Popojeďte směrem doleva po hlavní silnici až k cyklotrase 0064, která vás doprovodí zpět do Benešova.

Příjemný podzimní výlet nejen po konopišťském parku vás dobije energií. Moc vás neunaví, a přitom nabízí tolik zážitků. Už se chystáte? K dalším výletům se nechte inspirovat na www.strednicechy.cz.

Zámek Konopiště,  Foto: © Středočeská centrála cestovního ruchu
Zámek Konopiště, Foto: © Středočeská centrála cestovního ruchu
Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA