Kolonády a motýli vám v Karlových Varech vykouzlí úsměv na tváři

Kam jinam směřovat své kroky v Karlových Varech než na jednu z místních kolonád. Pokud ale prahnete po nevšedním zážitku, tropická zahrada s živými exotickými motýly z celého světa vás také jistě nadchne.

Mlýnská kolonáda

Tato první dřevěná promenádní hala byla postavena u bývalých Mlýnských lázní již v letech 1792 až 1793 nad tzv. Novým pramenem. Jakožto první stavba svého druhu v Karlových Varech umožňovala lázeňským hostům pobývat u pramenů i za nevlídného počasí. Právě proto se možná Nový pramen na počátku 19. století stal oblíbeným, a tak vyhledávaným, že ho návštěvníci upřednostňovali před ostatními prameny. Roku 1811 byla poté drážďanským stavitelem Johannem Augustem Giesselem postavena nová dřevěná empírová kolonáda Nového pramene. Dnešní pseudorenesanční kamenná kolonáda se začala stavět v roce 1871, a to podle projektu uznávaného českého architekta Josefa Zítka. Slavnostní odhalení Mlýnské kolonády proběhlo v rámci zahájení lázeňské sezony v červnu 1881. O deset let později bylo vybudováno prodloužení partie kolonády o severní pavilon nad vývěrem Skalního pramene. Tato největší karlovarská kolonáda skrývá pět minerálních pramenů, které vyvěrají v jejím interiéru, jsou to: Mlýnský pramen, pramen Rusalka, Pramen knížete Václava, pramen Libuše a Skalní pramen. Atika kolonády je doplněna dvanácti pískovcovými alegorickými sochami od sochařů Alfreda Schreibera a Karla Wilferta, které představují jednotlivé měsíce roku.

Motýlí dům Papilonia

Setkáte se zde s těmi nekrásnějšími motýly z celého světa, třeba z Thajska, Filipín, deštných pralesů Jižní Ameriky nebo z Mexika. V tzv. letové zóně o rozloze 100 m2 můžete vidět stovky exotických motýlů s rozpětím křídel až 20 cm. Prohlédnout si je budete moct z absolutní blízkosti a v úplném kontaktu, nejsou zde žádné bariéry mezi návštěvníky a motýly. V motýlím domě je fotografování povoleno. Nezapomeňte se zastavit i u líhně, když budete mít štěstí, stanete se očitými svědky líhnutí motýla z kukly a jeho prvního letu. Naleznete zde informační cedule se zajímavostmi ze života motýlů, v recepci je možné si zakoupit suvenýry s motýlí tématikou.

Galerie umění

V galerii se pravidelně pořádají kulturní a vzdělávací akce pro veřejnost. Galerie je zařízením, které od roku 1953 uchovává a přibližuje české umění 20. století ve stálých expozicích, krátkodobých výstavách, publikační činnosti a kulturně vzdělávacích programech. Program krátkodobých výstav sleduje převážně současné umělecké dění v různých generačních a výtvarných přístupech a zaměřuje se zejména na českou tvorbu.

Zdroj a více informací naleznete na: zivykraj.cz, karlovyvary.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu