REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 28.5. a svátek má Vilém

Kolonády v lázeňských městech v Karlovarském kraji

Karlovarský kraj je vyhlášen svou lázeňskou péčí. Vřídelní kolonády by neměly uniknout žádnému z návštěvníků lázeňských měst. Pouze Karlovy Vary ve svých ulicích nabízejí pět kolonád. Mariánské Lázně a Františkovy Lázně mají také co nabídnout. Všechna tato místa jsou na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Karlovy Vary

V interiéru největší karlovarské Mlýnské kolonády vyvěrá pět minerálních pramenů: Mlýnský pramen, pramen Rusalka, Pramen knížete Václava, pramen Libuše a Skalní pramen. Tržní kolonádou je dřevěná kolonáda ve švýcarském stylu. V kolonádě Sadová je vyveden vývěr Hadího pramene a vývěr Sadového pramene v suterénu Vojenského lázeňského ústavu. Objekt v Zámecké kolonádě je dnes přístupný pouze klientům lázní. Volně přístupný zůstal pouze altán s vývěrem Horního Zámeckého pramene. Vřídelní kolonáda je moderní prosklená železobetonová stavba, která skrývá Gejzír Vřídla vystřikující v samostatném pavilonu do výšky 12 metrů.

Mariánské Lázně

Ve městě naleznete upravené parky, okouzlující architekturu, místní prameny, spoustu krásné přírody a širokou nabídku volnočasových aktivit. Toho si můžete v Mariánských Lázních užívat plnými doušky. Novobarokní Hlavní kolonáda je nespornou dominantou promenád. Sekunduje jí klasicistní Kolonáda Karolinina pramene. Kdysi bylo toto místo, na kterém dnes leží druhé největší lázeňské město v Čechách, v dávných dobách plné bažin a zcela pusté. V okolí Mariánských Lázních vyvěrá okolo 100 minerálních pramenů s obsahem oxidu uhličitého a minerálních solí. Z těch je zachyceno a využíváno na 53 pramenů.

REKLAMA

Františkovy Lázně

Léčivé účinky zdejších pramenů jsou známy již od 15. století, kdy vodu z pramenů používali nejen místní obyvatelé, ale byla prodávána do celého Německa. Nová Kolonáda ukrývá pod toskánskými sloupy první Plynové lázně s Hřmotícím pramenem, vzdávající hold novoklasicistnímu stylu. Nesmíte vynechat Františkův pramen, který je proslulým už od středověku. Jako Slatinnou kyselku ho rozváželi po celé Evropě a dodnes vyvěrá. Je krytý krásným klasicistním rondelem.

Zdroj a více informací naleznete na: zivykraj.cz, www.karlovyvary.cz, www.marianskelazne.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA