Klenoty lázeňského města Karlovy Vary

Architektonickým skvostem je bezpochyby historická budova Karlovarského městského divadla. Návštěvu nesmíte vynechat, jeho interiéry vás uchvátí. Navštivte také Sadovou kolonádu, která je jednou z pěti hlavních kolonád v Karlových Varech, naleznete na ní vývěr Hadího a Sadového pramene.

Sadová kolonáda

Zdobená litinová kolonáda bývala původně součástí dvouramenné kryté promenádní verandy tzv. Blanenského pavilonu v dnešních Dvořákových sadech za Vojenským lázeňským ústavem. Koncertní a restaurační hala byla smontována z litinových dílů z Blanenských železáren v roce 1880 karlovarským stavitelem Josefem Waldertem podle projektu vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera. Slavnostní otevření komplexu proběhlo v červnu 1881. V roce 1965 byl však bývalý Blanenský pavilon spolu s částí dvouramenné promenádní verandy pro své zpustnutí zbořen. Zůstalo tak zachováno pouze východní křídlo promenády, nazývané dnes Sadová kolonáda. V letech 2000 až 2002 proběhla celková rekonstrukce kolonády. V prostoru kolonády byl tehdy nově vyveden vývěr Hadího pramene. Z prostoru kolonády je rovněž přístupný vývěr Sadového pramene v suterénu Vojenského lázeňského ústavu.

Městské Karlovarské divadlo

V pestrém programu si vyberou všechny věkové kategorie a sociální skupiny. Uvádí to nejlepší z produkce českých divadelních scén a zároveň zde představují úspěšné domácí i zahraniční autory, leckdy v české premiéře. Samostatnou kapitolou je výzdoba interiérů, ta vás uchvátí. Malby byly svěřeny vyhlášeným vídeňským tvůrcům, bratřím Gustavu a Ernestu Klimtovým a Franzi Matschovi, kteří za sebou zanechali neskutečné dílo, jde o ručně malované opony s motivem oslavy básnického umění. Dalšími skvosty jsou freska nad proscéniem a malby na stropní klenbě. Sochařskou výzdobu, která vás zaujme ve foyeru, navrhl další vídeňský tvůrce, Theodor Friedl. Sochařská a malířská výzdoba vnitřních prostor jde ruku v ruce s architektonickým řešením budovy a dodává jí vrcholnou eleganci.

Becherova vila

Becherova vila je secesní stavbou z počátku 20. století. Nachází se ve vilové čtvrti dříve zvané Westend. Vilu nechat postavit významný karlovarský podnikatel Gustav Becher, nikdy však zde nikdo z rodiny Becherů nebydlel. Vila několikrát změnila vlastníka, nějakou dobu byl objekt dokonce uzavřen, až postupně začal chátrat. Vila byla pro svou vysokou umělecko-historickou a architektonickou hodnotu restaurována Karlovarským krajem. Byla upravena na interaktivní galerii pro mladé výtvarníky se zaměřením na činnost vzdělávací, výstavní, uměleckou, reprezentační a ubytovací.

Zdroj a více informací naleznete na: karlovyvary.cz, zivykraj.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu