REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 22.9. a svátek má Darina

Klášter Pražského Jezulátka

PRAŽSKÉ JEZULÁTKO

Kostel Panny Marie Vítězné
Kostel Panny Marie Vítězné v Praze na Malé Straně byl vystavěn počátkem 17. století a je významnou, zčásti renesanční, zčásti raně barokní sálovou stavbou římského typu. V místě průčelí byl zpočátku presbytář. Do chrámu se vcházelo ze severní a západní strany. V letech 1636-1644 dostala budova chrámu dnešní podobu s průčelím a vchodem obráceným do hlavní ulice. Roku 1669 byla dostavěna věž. Ke kostelu přiléhal na jižní straně rozsáhlý klášter bosých karmelitánů, v jehož budově nyní sídlí Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

V roce 1993 byl kostel společně s přiléhající budouvou fary navrácen Řádu bosých karmelitánů, jehož komunita zde od té doby opět sídlí.

Pražské Jezulátko    
Na jednom z postranních oltářů kostela je umístěna proslulá vosková soška Pražského Jezulátka. Tu získal Řád bratří bosých karmelitánů (sídlící v přilehlém klášteře) darem v roce 1628 od šlechtičny Polyxeny z Lobkovice, která ji sama získala jako svatební dar od své matky – španělské vévodkyně Marie Manrique de Lara.
     Soška Pražského Jezulátka, zpodobňující Ježíše v dětském věku, je vysoká 47 centimetrů a její  povrch je vymodelován z barevného vosku. Z hlediska umělecko-historického jde o objekt velmi vzácný, dokládající určitou formu tehdejší kultury ve Španělsku. Pražské Jezulátko se řadí mezi nejuctívanější Jezulátka na celém světě. K Pražskému Jezulátku přijíždějí poutníci nejen z blízkých evropských zemí, ale velké úctě se těší například i na Filipínách, v zemích Latinské Ameriky, Indie či Afriky. Téměř ve všech částech světa nalezneme kopie a kultovní místa této malé sošky.

REKLAMA

Šatičky a muzeum
Stejně jako mnoho jiných barokních sošek, je i Pražské Jezulátko oblékáno do šatů (barevně podle období církevního roku). Mezi nejvzácnější patří šatičky darované samotným císařem Ferdinandem II. nebo šaty připravené pro Jezulátko císařovnou Marií Terezií (zelený samet se zlatou výšivkou). Celý šatníček Jezulátka dnes čítá kolem sto kusů ošacení a zároveň s kostelem je kulturní památkou České Republiky. Několik ukázek šatů Pražského Jezulátka (včetně darovaných Marií Terezií) je možné si prohlédnout v místním muzeu, které se nachází v patře zadní části kostela.

Katakomby
Pod chrámem Panny Marie Vítězné se nacházejí největší pražské katakomby , v nichž byli pohřbíváni nejen zdejší karmelitáni, ale také jejich příznivci. V několika rakvích jsou zde zachovány mumifikované pozůstatky rytířů, šlechticů, opatů a měšťanů z přelomu 17. a 18. století. Katakomby jsou v současné době z hygienických důvodů veřejnosti nepřístupné. 
 

Obchod se suvenýry a výstava fotografií
V přízemí pak můžete navštívit prodejnu upomínkových předmětů, ale také výstavu fotografií z misií, které vede jeden z místních bratří bosých karmelitánů ve Středoafrické Republice již takřka třicet let.  

Interneotvé stránky: http://www.pragjesu.info

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA