REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 28.5. a svátek má Vilém

Teplicko – Adršpašské skály

Rozhodně nejznámější částí turistické oblasti Kladské pomezí a celého Náchodska jsou dvě navazující skalní města, jež si většina z nás vybavuje prostě jen jako Adršpach případně Adršpašské skály. Kdo tento turistický ráj poznal, dost možná už nebude vítat jiná skalní města s takovým nadšením. Jinak vyhlášené Prachovské skály je tedy lépe navštívit před tím, než vyrazíte do Adršpachu.

Desítky zajímavých skalních útvarů, které nechávají probouzet ty nejskrytější části fantazie, lemují celou prohlídkovou část. Leckdy můžete nesouhlasit a v útvaru vidět něco zcela odlišného než se skýtá na popisné tabulce, ale to kouzlu místa vůbec neubírá. Při procházení stovek, možná i tisíců schodů, proplétaní se skalními masivy i dřevěnými chodníčky si přijde na své každý, kdo má aspoň trochu rád pohyb. Brzy totiž nabudete dojmu, že neděláte skoro nic jiného, než vycházíte a scházíte po schodech nejrůznějších tvarů i forem. Vyplatí se vybočit ze standardního prohlídkového okruhu, vydat se po značené odbočce na zbytky hradu Střmen, místo s vyhlídkou či další alternativu, kterou vám zdejší ukazatele nabídnou. Zabere to sice mnohem více času, ale vrátí se v podobě působivých pohledů.

Celkový dojem doplňují dva vodopády. Malý, nad kterým se člověk pousměje, a zejména velký, k němuž se dostanete projdete-li skaliskem. V době delšího sucha však nefungují, při mé poslední návštěvě byly dokonce „vypnuté“ z technických důvodů.

REKLAMA

Zcela samostatnou kapitolou je zdejší jezírko, které jako jedno z mála u nás nezamrzá. V zimě se totiž vypouští. Po zaplacení malého obnosu vás zde provezou na pramici, kde ducha potěší nejen zajímavé pohledy, ale také vtipný výklad.

Zklamání zažijí příznivci cyklistiky, neboť jízda na kole je v celém areálu z pochopitelných důvodů zakázaná. Přestože propagace komerčních objektů sice není cílem Tipů na výlet, zmínku si však zaslouží penzion U Skalního potoka. Tím, že je přímo za branou areálu, máte bezplatný vstup do zdejších skal a spoustu času vše důkladně prozkoumat. Za jedno odpoledne se to totiž zvládnout nedá. Ideální jsou proto alespoň dva dny.

Dojem trochu kazí i neuvěřitelné množství polských turistů. Zvláště v letních měsících se tedy budete muset obrnit trpělivostí. Pokud vás zaplněné prohlídkové okruhy nelákají, zvolte pro návštěvu raději začátek respektive konec sezóny.

Dopravní dostupnost

Autem velmi dobrá. Z Teplic nad Metují jeďte cca 2 km směrem na Adršpach (Trutnov). V prudké pravotočivé zatáčce je pak doleva odbočka na parkoviště s nápisem Teplické skály.

Otevírací doba

Skalní město: duben-listopad: Po-Ne 8-18

Projížďka pramicí: květen-říjen Po-Ne 9-17

Vstupné

Skalní město: 50 Kč / 20 Kč, 10 Kč pes

Projížďka pramicí: 20 Kč

Interneotvé stránky: http://www.adrspach.cz

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA