REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 25.9. a svátek má Zlata

Jáchymov

Jáchymov, lázeňské městečko s necelými třemi tisíci obyvatel, leží na severozápadním okraji Čech a je součástí Karlovarského kraje. Nedaleko města vystupuje mohutný hřbet hory Klínovec. Nadmořská výška města je v dolní části 560 m.n.m. a v horní části 750 m.n.m. Je zde podhorské klima, v zimě drsnější. Jižní svah Krušných hor, do kterého je město vklíněno, jej chrání proti severním větrům.

Město je na silničním tahu spojujícím severní oblast západních Čech se Spolkovou republikou Německo  a je právem nazýváno branou Krušných hor. Město prvních radonových lázní s bohatou hornickou minulostí (stříbro, uran) a ražbou tolarů, nabízí vhodné podmínky pro zimní sporty, pěší turistiku i cykloturistiku. Malebné přírodní okolí má zázemí pro individuální, rodinnou a skupinovou rekreaci (školy v přírodě, ozdravné pobyty, poznávací zájezdy). Město obhospodařuje dva katastry: Jáchymov se 4738 ha a Popov s 337 ha. Celková plocha obou katastrů je tedy 5075 ha.

Krátce z historie

Původně malá osada se díky nálezům stříbra proměnila ve třicátých letech 16. století v jedno z nejlidnatějších měst království. O zámožnosti města dodnes vypovídají historicky cenné stavby: Špitální kostelík, chrám sv. Jáchyma, budova Královské mincovny, radnice a portály měšťanských domů. Město je proslulé tím, že zde byly raženy tolary. Na čas se stalo působištěm významného vědce a humanisty G. Agricoly, který zde pracoval jako městský lékař. Jméno zakladatele města hraběte Štěpána Šlika připomíná pomník v  parku. Mathesiova ulice poblíž děkanského kostela, stejně jako Mathesiova síň v evangelickém kostelíku na Mincovní ulici, upozorňují na osobnost prvého jáchymovského kronikáře a lutheránského kazatele J. Mathesia (žáka M. Luthera). V lázeňském parku je umístěn památník manželům Curieovým, díky jejichž objevům zde byly založeny první radonové lázně (1906). Až dosud hornické město se tehdy měnilo v lázeňské, jehož růst byl přerušen událostmi druhé světové války a poté nesmlouvavou těžbou uranu v období tzv. studené války. V šedesátých letech skončily svou činnost Jáchymovské uranové doly a Jáchymov je lázeňským městem vyhledávaným i zahraničními návštěvníky. Mezi nejznámější lázeňské budovy patří: Radium Palác (1912), lázeňské ústavy ak.Běhounka (1975) a Curie (1992).
V nejbližším okolí poskytuje Jáchymov bohaté možnosti pro zimní turistiku a lyžařský sport. Celoročně nabízí krásné procházky a vyjížďky do Krušných hor.

REKLAMA

Historie Lázní Jáchymova

Když r. 1864 dobývali horníci rudu v půlkilometrové hloubce, vytryskl na dole Svornost silný pramen vody, která postupně zatopila šachtu. Nikdo nevěděl, že to bude právě ona, která po objevu manželů Curieových proslaví Jáchymov jako město lázeňské. O lázeňství hovoříme počínaje rokem 1906. Začínalo skromně privátními lázničkami. Záhy se ujímá hlavní úlohy stát. V roce 1911 je otevřena první lázeňská budova, do které je léčivá voda svedena z dolu několikakilometrovým potrubím. Velmi dobré léčebné účinky vedly k rozhodnutí postavit lázeňský hotel Radium Kurhaus – dnešní Radium Palace, který byl otevřen v roce 1912 a náležel k tomu nejlepšímu, co mohla Evropa v té době nabídnout. Proto se v něm léčily především významné osobnosti politického, průmyslového a kulturního života. Přibývaly i další lázeňské domy a soukromé penziony, které umožnily, aby ve třicátých letech navštívilo lázně na devět tisíc hostů ročně. Radiové lázně se těšily světové proslulosti. Období po druhé světové válce bylo negativně ovlivněno prudkým rozšířením těžby uranu, která poznamenala pověst i vzhled města a proslulost lázní vzala za své. Změnu k lepšímu přineslo teprve ukončení těžby uranu počátkem šedesátých let. Město i lázně se znovu otevírají veřejnosti i světu. Do popředí se dostává znovu lázeňství. Roku 1975 zahajuje provoz moderní lázeňské sanatorium akademika Běhounka a po dalších sedmnácti letech je otevřen lázeňský ústav Curie. Akciová společnost Léčebné lázně Jáchymov vzniká počátkem devadesátých let, stamilionovými investicemi rekonstruuje lázeňský důl Svornost a jeho prameny, modernizuje Radium Palace a celou řadu dalších lázeňských domů. Cílevědomou prací vrací lázním opět světovou proslulost.

TURISTIKA

Turistické značení ve městě

Modré značení  začíná na Panorámě ve Fibichově ulici (směr od Plavna), pokračuje Dvořákovou ulicí ke Kulturnímu domu, odtud  schodištěm u LÚ Curie k základní škole v Husově ulici, pokračuje ulicí Boženy Němcové, dále mezi zahrádkami, pak Prokopovou ul., Jiráskovou ul. a sestupuje po schodišti naproti radnici na náměstí Republiky. Pokračuje přes Nové Město okolo dolu Rovnost do údolí Eliášského potoka a odtud vzhůru k Plešivci.
Na křižovatce v lázních se protíná se žlutou, u radnice se zelenou.
Městem prochází třikrát:
– od radnice dolů náměstím, u kaple sv. Anny odbočuje z hlavní silnice vpravo na Havlíčkovu ulici, tou pokračuje směrem k Popovu (cca 4,5 km – pěkný výhled na Ostrov a Karlovy Vary, v blízkosti staré památné lípy), pak pokračuje dolů směrem na Horní Žďár a do Ostrova,
– od rozcestníku naproti radnici po schodech  vzhůru, přes Šafaříkovu ulici cestou Na Valech ke cvičišti psů, dále strmým stoupáním do lesní stráně, pak po hřebenové lesní cestě až k hlavní silnici na Boží Dar,
– od rozcestníku v lázních (u autobusových zastávek) ulicí K lanovce, za novostavbami odbočí vpravo (prudkým stoupáním) do lesa nad bývalou továrnou, v lese nad Suchou se napojí na žlutou směřující ke Klínovci.

Žluté značení   
– od rozcestníku v lázních ulicí K lanovce a údolím Klínoveckého potoka, dále k parkovišti pod stanicí lanové dráhy, odtud vlevo údolím k lyžařským terénům pod Neklidem až na Boží Dar,
– od rozcestníku naproti radnici značí novou naučnou stezku “Jáchymovské peklo”.

SPORT

Lyžování:
Město nabízí široké možnosti využití lyžařských terénů ke sjezdovému i běžeckému lyžování. K tomu účelu je v zimním období v provozu řada lyžařských vleků, a to nejen v Jáchymově, ale i v blízkém okolí (Neklid, Boží Dar, Klínovec) a upravené běžecké tratě vedoucí po celém Krušnohoří (propojeno rovněž se SRN). Ke koupi je mapa lyžařských tras.

Minigolf:
minigolf u penzionu Lanti. Klasické 18-ti jamkové hřiště na minigolf za úhradu.

Tenis:
dva tenisové kurty – nad LÚ Radium Palác (povrch antuka) a u Penzionu pod Lanovkou (povrch tartan),  kurty jsou  přístupné veřejnosti za úhradu., je vhodné, nikoliv však nutné se předem objednat.

Horská kola:
V okolí města jsou cykloturistické trasy s různou obtížností, na trasách jsou umístěny přístřešky do nepohody, lze zakoupit mapu cyklotras.

Fitness:
v provozu je pro veřejnost fitness studio v lázních.

Bazény:
V Ostrově nad Ohří komplex 3 bazénů a v K. Varech termální bazén hotelu Thermal (celoroční provoz).
Přímo ve městě je možné koupání v bazénu u Penzionu pod Lanovkou, nebo v bazénu Lázeňského centra Agricola, který slouží široké veřejnossti a nachází se zde také tobogán, vířivka, sauna a dětský bazének.

Kulturní program města naleznete zde!

Informační centrum Jáchymov

Informační centrum v Jáchymově bylo založeno v květnu roku 1999 za podpory sdružení Krušné hory západ, města Jáchymov a projektu PHARE. Původně jsme sídlili v budově Královské mincovny. V květnu roku 2001 jsme se přestěhovali do nově zrekonstruovaných prostor renesanční radnice v přízemí.  Webové stránky Informačního centra jsou průběžně  aktualizovány.

Kontakt: tel. +420 353 808 128, telefon/fax: +420 353 811 379
E-mail: [email protected]
Provozní doba:  pondělí – pátek 8.00 – 17.00 hodin,
sobota – neděle 9.00 – 17.00 hodin
(polední přestávka: 12.00 – 12.30 hodin)

Více informací o městě naleznete zde!

Interneotvé stránky:

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA