REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 3.6. a svátek má Tamara

Ivančice jsou historickým městem se slavnými rodáky

Městskou památkovou zónu tvoří historické centrum a zbytky středověkých hradeb. Ivančice jsou rodným městem Alfonse Muchy a Vladimíra Menšíka, kteří zde mají po sobě pojmenované rozhledny.

Historické centrum Ivančic

K nejdůležitějším památkám nacházející se v centru patří gotický chrám s věží, památník Alfonse Muchy umístěný v bývalé gotické radnici a další měšťanské domy s dochovanými prvky z období renesance, baroka a secese. Středověké měšťanské domy na náměstí se dochovaly do dnešní doby. Teprve nedávno mohla poprvé veřejnost vyšlápnout 140 schodů na věž kostela Nanebevzetí Panny Marie. Z ochozu je krásný výhled na město i okolí.  Ivančice měly také jednu z historicky nejstarších a nejvýznamnějších židovských obcí na Moravě. V bývalé židovské čtvrti se dodnes zachovala empírová synagoga, která je nyní v majetku města, které jí chce vrátit původní podobu včetně obnovení ženského schodiště, je v plánu sem přesunout knihovnu. Severně od města také naleznete místní hřbitov, který je jedním z nejstarších a nejrozlehlejších židovských pohřebišť na Moravě. Po návštěvě židovského hřbitova zamiřte do obřadní síně, ve které je minimuzeum připomínající ivančickou židovskou komunitu.

Rozhledna Alfonse Muchy na kopci Réna jižně od Ivančic

V roce 1912 byla postavena dřevěná rozhledna, která zde vydržela pouhých 9 let. Na její místo byla v roce 1930 postavena nová betonová rozhledna, která byla pojmenována po českém malíři Alfonsi Muchovi, který se v Ivančicích narodil. Projekt pro rozhlednu vypracoval tiskař a grafik Miloš Navrátil, stavitelem byl Karel Feith. V roce 2000 byla rozhledna rekonstruována. Rozhledna není nikterak vysoká, má pouhé 4 metry, patří svým vzrůstem spíše k těm menším, ale i tak stojí za návštěvu.

REKLAMA

Rozhledna Vladimíra Menšíka

Dřevěná rozhledna o výšce 22 metrů je postavena na masivním železobetonovém základu. Při stoupání na vyhlídku jsou mezaniny zaplněny výstavkami popisující kulturní činnost obce a zajímavé informace ze života Vladimíra Menšíka. Za dobré viditelnosti lze z vrcholu spatřit Bílé Karpaty či dokonce Alpy.

Zdroj a více informací najdete na: www.ivancice.cz, cs.wikipedia.org, www.obec-hlina.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA