REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 24.9. a svátek má Jaromír

Hracholusky slibují příjemně strávený čas

Na přehradním jezeře Hracholusky je možné si zpříjemnit den plavbou na parníku, můžete se pak ubytovat v jednom z okolních kempů. Za kusem historie se vydejte na nedalekou zříceninu hrad Buben, který je nyní chráněn jako kulturní památka.

Hracholusky

Nedaleká přehradní nádrž Hracholusky má rozlohu 490 hektarů, nachází se na rozmezí okresu Tachov a Plzeň sever. Přehrada vznikla v letech 1959 až 1964 vybudováním sypané hráze a zaplavením půvabného údolí řeky Mže. Souhrnná délka tohoto vodního díla od jezu pod parkem ve Stříbře až k hrázi je 22 kilometrů. Součástí vodní stavby jsou dva důležité přítoky. Oba se nacházejí na severním břehu přehrady, vytvářejí samostatné zátoky. Větší z nich je Úterská zátoka, kde přítokem je Úterský potok, který protéká nádhernou krajinou okolních hlubokých lesů. Další zátokou je Žebrácká zátoka, která nese jméno po Žebráckém potoku. Přes přehradu vede jeden železniční a druhý silniční most. Pokud se rozhodnete pro plavbu na parníku, vyberte si letní měsíc, kdy probíhají plavby, čeká vás příjemně prožitý čas. Na palubu se vejde až 150 osob a plavba z hráze Hracholusky na Butov trvá přibližně 1,5 hodiny.

Kempy okolo přehrady

Na březích přehrady se nachází několik kempů, kde je možné se ubytovat. Mezi ty známé patří Kemp na Butově a Kemp Keramika. Kemp Butov se nachází pod Stříbrem, hned začátku přehrady. Kemp Keramika se naleznete poblíž hráze u obce Hracholusky. Dalšími zajímavými kempy jsou Kemp Radost a Transkemp Hracholusky. Zde také naleznete centrum vodního lyžování Slavoj Plzeň, je tam také kotviště lodní dopravy. V klubu vodního lyžování se před lety konalo i mistrovství republiky. Pod hrází se na obou březích vyskytují chatové osady.

REKLAMA

Zřícenina hradu Buben

Hrad pochází ze 14. století, kdy se jméno hradu objevuje v listině krále Karla IV.  Avšak již od roku 1567 se o hradu zmiňuje jako o pustém. Hrad nebyl pak už nikdy obnoven, přesto je dodnes zřícenina velmi oblíbená. Pozůstatky hradu se nacházejí v těsné blízkosti Plzně u obce Plešnice na skalnatém ostrohu nad soutokem řeky Mže a Plešnického potoka v nadmořské výšce přibližně 350 metrů. Můžete zde spatřit rozlehlé nádvoří, lemované po stranách vysokou zdí, a na jedné straně trosky hradního paláce. Zřícenina hradu je volně přístupná, je častým a oblíbeným cílem turistů.

Zdroj a více informací naleznete na: cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA