REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 23.9. a svátek má Berta

Hrad Trosky je světovou přírodní raritou

Bizarní zřícenina gotického hradu připomínající čertovy rohy trčící ze země je jedním ze symbolů Českého ráje. Vystoupáním na věž „Baba“ i na vyhlídku pod věží „Panna“ se vám naskytne jedinečný výhled do daleké krajiny. Podtrosecká údolí se rozkládají v oblouku severně a severovýchodně okolo hradu Trosky. Tuto přírodní rezervaci určitě nesmíte při návštěvě této oblasti vynechat.

Hrad Trosky alias Čertovy rohy

Základ hradu tvoří unikátní skalnatý útvar sopečného původu. Dva lávové sopouchy vyvřely z nitra země v době třetihor, následující eroze splavila zakrývající hlínu, písek a další měkké horniny a utvořila tento útvar do dnešní podoby. Samotné založení hradu sahá do pozdního středověku, k roku 1380. Čeněk z Vartemberka, v té době majitel panství, využil přirozené obranné vlastnosti čedičových skal. Vybudováním hradu na dvou strmých čedičových skaliscích udělalo z Trosek nedobytný hrad. Až se vydáte na prohlídku, budete mít možnost se seznámit s historií hradu.

Podtrosecká údolí

Jedná se o přírodní rezervaci, která vznikla v roce 1999 propojením a úpravou dvou přírodních rezervací, Údolí Žehrovky a Rašeliniště Vidlák. Na dně kaňonovitých údolí u Želejovského potoka naleznete soustavu rybníků a spoustu mokřadů a vlhkých luk, které jsou místem výskytu mnoha rostlin a živočichů. Také právě proto byla tato oblast vyhlášena přírodní rezervací. Želejovský potok protéká rybníky Vidlák, Krčák a Věžák. Vlévá se do Žehrovky. Údolí je lemováno skalami a jehličnatými lesy. Zachovala se tu řada staveb lidové architektury.

REKLAMA

Keltské opidum – hradiště Semín

Stavba Keltského opida má historicky významnou souvislost. Hrad Trosky i hradiště Semín jsou oblasti, které byly v minulosti údajně obývány Kelty. Hradiště Semín je největším keltským hradištěm v Čechách. Jedná se o impozantní repliku tajemstvím opředeného keltského hradiště. Toto místo nabízí mimo svůj historický význam navíc i vnitřní a venkovní zázemí pro kulturní a sportovní akce. Návštěvou tohoto místa získáte nevšední zážitek vhodný pro jakoukoliv generaci. Součástí je i střelnice, zde je možnost zastřílet si z opravdových zbraní. Dále zde můžete navštívit výstavu achátů a polodrahokamů.

Zdroj a více informací naleznete na: www.liberecky-kraj.cz, cs.wikipedia.org, www.cesky-raj.cz, www.hrad-trosky.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA