Helfenburk, Hoštice, Kbíl – to by měl být váš cíl!

Škopková, Konopníková, Kelišová. Hlavní hrdinky trilogie Slunce, seno…, komedie, které proslavily městečko Hoštice. Další zastávkou v těchto končinách doporučujeme zříceninu hradu Helfenburk, postavenu za dob Karla IV. Nedalekou rozhlednu Kbíl můžete navštívit ve dne, v noci, přístup je tam neomezený.

JZD Hoštice

V České republice není snad člověk, který by neznal slavnou trilogii Zdeňka Trošky Slunceseno-jahody, a pár facek, erotika. Pro fanoušky těchto komedií je povinná návštěva JZD Hoštice. Naleznete zde spousty rekvizit z filmu jako je motorka, postel, ložnice Škopkových, autobus Zemák a jiné. Pobaví vás také figuríny z filmů. Můžete si koupit spoustu suvenýrů a upomínkových předmětů. Vstup je symbolický.

Při cestě do JZD budete projíždět vesničkou Hoštice, kde se komedie natáčely. Jistě vás překvapí velikost náměstíčka s jelenem, kde se odehrávalo mnoho scén. Oproti filmovým záběrům je opravdu malinké. Nezapomeňte navštívit hospodu kde se odehrávaly vesnické zábavy a všechny důležité schůze, také se stavte na hřbitově u hrobu Michala Tučného.

Zřícenina hradu Helfenburk u Bavorova

Jedná se o rozsáhlou zříceninu, má dvě věže, jedna je přístupná a je z ní krásný výhled do okolí i na samotný hrad. Nachází se nedaleko obce Bavorov v okrese Strakonice. Nachází se v katastrálním území obce Krajníčko na skalnatém vrchu Malošín v nadmořské výšce 683 metrů. Od roku 1963 je místo označováno jako kulturní památka.

K samotnému hradu lze dojít po asfaltu a procházka není nijak fyzicky náročná. Zřícenina hradu postaveného v roce 1355 Petrem z Rožmberka na základě povolení Karla IV. V pozdní gotice byl hrad přestaven na pevnost. V roce 1977 je strážní věž upravena na rozhlednu.

150 schodů stoupání na rozhlednu Kbíl

Krásná ocelová rozhledna a zároveň telekomunikační věž z roku 2008. Kruhový výhled vám poskytne neskutečné výhledy na Strakonice, Šumavu s Boubínem a Bobíkem, Libín, Kleť, Brdy a Temelín. Nejsnadnější přístupovou cestou na vrchol je žlutá turistická značka. Na rozhlednu vede 150 schodů. Je otevřena nonstop a vstup je zde zdarma.

Kde nejlépe složit hlavu

V okolí naleznete samozřejmě mnoho výletů, které lze navštívit a tak není od věci v tomto kraji strávit více než jen jeden den. Ubytování v Jihočeském kraji je rozmanité, od hobitích chatek, po útulné penziony i senzační hotely.

Zdroj a více informací najdete na: www.rozhlednovymrajem.cz/kbil, www.helfenburk.com

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu