REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 28.9. a svátek má Václav

Havířov je nejmladším městem v Čechách, naleznete zde spousty zajímavostí

Město Havířov bylo vystavěno jako hornické sídliště v druhé polovině 20. století v prostoru mezi několika menšími vesnicemi. To je také důvod, proč zde nenajdete žádné historické památky, jak to bývá v jiných městech u nás. Pokud vás zajímají dějiny Havířova a chcete se dozvědět vše o hornictví, navštívit stálou výstavu Historie psaná uhlím ve Společenském domě.

Ochranné pásmo obytného souboru z 50. let Sorela

Architektonicky nejcennějším a nejzajímavějším prvkem je bezesporu jádro města. Bylo postaveno v 50.-60. letech ve stylu socialistického realismu. V roce 1992 bylo vyhlášeno chráněnou památkovou zónou a nazváno podle tohoto stylu Sorela. Území zahrnuje soubor obytných budov ohraničený na jedné straně lesoparkem Stromovka, na straně druhé vede až po meandry Lučiny. Do chráněného území se řadí také zámek a kostel svaté Anny nebo také kino Centrum. Oblast Sorely je oblíbená díky svým nadčasovým urbanistickým řešením, které je mnohem “lidštější“ než pozdější panelová výstavba.

Kotulova dřevěnka

Kotulova dřevěnka se řadí mezi jednu z nejstarších staveb na území Těšínska. Stavba byla dokončena v roce 1781 a jedná se o ukázku původní zástavby na území města Havířova. Dřevěnka nabízí svým návštěvníkům zajímavé stálé expozice. Ty vám ukáží vybavení domácnosti nebo také přiblíží způsob života zdejších obyvatel na přelomu 19. a 20. století. Máte zde možnost prohlédnout si dobový nábytek, keramické výrobky nebo zemědělské nářadí. Svou oblíbenost si získal i funkční větrný mlýnek, který v minulosti sloužil zejména ke šrotování obilí.

REKLAMA

Mlýn s větrnou turbínou

Nedaleké mlýnky s větrnou turbínou se u nás začaly stavět počátkem 20. století. Tělo mlýnku s větrnou turbínou tvoří přízemní trámová konstrukce obdélného půdorysu, pobitá prkny z měkkého dřeva a krytá sedlovou střechou, často pokryta dehtovou lepenkou sloužící jako ochrana proti povětrnostním vlivům. Hlavní částí větrné turbíny je celokovové, mnoholopatkové větrné kolo s šikmo postavenými perutěmi. Uvnitř dřevěné boudy se nachází jednoduché mlecí zařízení o jednom složení.

Zdroj a více informací naleznete na: www.mistopisy.cz, cs.wikipedia.org, turistickyatlas.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA