Multifunkční Stromovka je ideálním místem k odpočinku

Královská obora, též lidově zvaná Stromovka, je největším pražským chráněným parkem přístupným bez omezení. Slouží ke sportovním, rekreačním i kulturně vzdělávacím účelům. V oboře se nachází Planetárium, které patří k největším na světě. Projekce na obrovské kruhové projekční ploše planetária jsou dechberoucí.

Královská obora Stromovka

Stromovka je 95 ha rozlehlý park, kde naleznete, kromě celé řady velmi zajímavých dřevin, soustavu rybníčků, dodnes napájených Rudolfovou štolou. Využíván je k relaxaci, procházkám a různým sportovním a kulturním účelům. Parkem vedou cyklistické trasy, mnoho cest lze využít i k projížďce na in-line bruslích. K dispozici je také několik piknikových míst. Pro rodiny s dětmi je zde několik dětských hřišť. Park je jeden z nejvýznamnějších přírodně krajinářských parků v Praze, vyskytuje se zde velké množství exotických dřevin. Je tvořena soustavou travnatých a zalesněných ploch, které mají jak parkovou, tak lesní podobu. Od středověku zde byla obora v majetku panovníka a v roce 1804 se proměnila ve veřejně přístupný lesopark udržovaným ve stylu anglického parku.

Planetárium 

Výstavba budovy planetária ve Stromovce podle projektu Ing. arch. Jaroslava Frágnera začala již v roce 1957. Nyní digitální planetárium disponuje unikátní technologií pro prostorové zobrazení vesmíru. Průměr promítací kopule 23,5 m řadí planetáriím k těm největším na světě. Kromě vesmíru planetárium promítá i filmy, pohádky nebo třeba naučné pořady. V planetáriu si můžete prohlédnout přistávací modul Apolla 11 a další makety.

Místodržitelský letohrádek

Je původně pozdně gotická stavba z konce 15. století, založený králem Vladislavem Jagellonským roku 1495, roku 1502 ho vyzdobil malíř Roman z Florencie. Z té doby se dochovala věž s kamenným schodištěm a plastikou lva se štítem a monogramem krále Vladislava. 

Už jen pro jedinečný výhled na Stromovku a protější Troju stojí za to si udělat výšlap na toto místo. Z terasy Místodržitelského letohrádku je krásná vyhlídka na panorama severních částí Prahy. Letohrádek slouží už přes 70 let jako archiv novin a časopisů Národního muzea.

Zdroj a více informací najdete na: portalzp.praha.eu, www.planetum.cz, cs.wikipedia.org

Vyletnik.cz – hrady a zámky, rozhledny, cyklotrasy a další tipy na výlety.

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu