REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 28.5. a svátek má Vilém

Frýdlant nad Ostravicí

Téměř desetitisícové podhorské město Frýdlant nad Ostravicí, které se rozkládá v široké kotlině řeky Ostravice, pod masivem Ondřejník a Lysou horou, je díky své geografické poloze často nazýváno vstupní bránou do Moravskoslezských Beskyd. Leží v nadmořské výšce 357 m.

Město je členem Zájmového sdružení Frýdlantsko – Beskydy, které zahrnuje 10 obcí v okolí města. Spolu s dalšími evropskými městy stejného jména se již přes 10 let každoročně zúčastňuje vzájemných setkání za účelem rozvíjení spolupráce a výměny zkušeností. Jedná se o Frýdlant v Čechách, tři německá města Friedland – v Brandenbursku, Meklenbursku a Dolním Sasku, polská města Korfantów a Mieroszów a ruský Pravdinsk. Frýdlant nad Ostravicí udržuje příhraniční spolupráci se slovenským městem Turzovka, dále pak spolupracuje s městem Radeburg v Německu a slovinským městem Dravograd.

Jak vlastně vznikl název města?

Ve starých kronikách jej najdete ve tvaru Friedland. Má původ v němčině a vzniklo složením dvou slov – Land znamená země a Frieden pokoj, klid. Označuje tedy klidné a pokojné území. Zásluhou vlasteneckého učitele Kadlčáka se změnil název městečka z Frýdlantu u Místku na současný Frýdlant nad Ostravicí.

REKLAMA

Historie

Tvrz či obec je doložena od roku 1275. Samotná osada Frýdlant byla založena ve čtrnáctém století a stala se součástí frýdeckého panství. V r. 1581 byl Frýdlant připojen k panství hukvaldskému. Od roku 1946 do roku 1960 byl začleněn do okresu Frenštát a od r.1960 opět náleží do okresu Frýdek – Místek.

Lidé zde pracovali na polích nebo v lesích. Žádné velké bohatství zde nebylo. Stálo zde pár dřevěnic, kostel i škola, které byly také ze dřeva. Styl života zdejších lidí byl nejvíce ovlivněn vznikem železáren v 17. stol. a založením hamrů v posledních letech třicetileté války. Ty byly v r. 1965 zmodernizovány a Frýdlant se stává jedním z nejvýznamnějších center hutní výroby na Moravě. V roce 1778 byl povýšen na městys. Dekretem z října 1948 je Frýdlant nad Ostravicí povýšen na město.

Památky

Nejvýznamnějšími historickými památkami jsou kostel sv. Bartoloměje, barokní sochy Panny Marie Karmelitské a sv. Jana Nepomuckého a bývalý klášter. Zajímavostí je i několik dochovaných dřevěných domků, které ve Frýdlantě zůstaly ze staré zástavby.

Kostel sv. Bartoloměje
Původní kostel zasvěcený sv. Bartoloměji byl postaven na konci 16.stol.. Po velké povodni, která obec zasáhla o 100 let později, zůstal jediným ve městě. Původně dřevěný kostel byl v druhé pol. 17. století přestavěn na barokně kamenný a byla k němu přistavena věž, později vybavena věžními hodinami. V r.1890 střed města zasáhl požár, který roztavil i původní zvony kostela. Novými byl vybaven v roce 1969. V roce 2003 získal kostel novou fasádu a patří k ozdobám města.

Klášter boromejského řádu
Jednou z nejrozsáhlejších a nejcennějších památek je budova stojící při hlavní cestě protínající město. V r. 1871 jej založil olomoucký arcibiskup kardinál Bedřich z Fürstenbergu jako výchovný ústav pro dcery arcibiskupských úředníků. Později se škola stala veřejnou a sloužila k vyučováni všech frýdlantských dívek. Od r. 1920 sloužila současně i jako ženský klášter. Dnes slouží budova jako Domov pro seniory.

Socha Panny Marie Karmelitské
Tzv. mariánský sloup stojí uprostřed náměstí. Vzácná barokní plastika pochází z roku 1731. Frýdlantští jej nechali zhotovit jako poděkování za to, že se Frýdlantu vyhnula morová rána.

Významní rodáci

Ferdiš Duša – nejznámějším zdejším rodákem je grafik a malíř Ferdiš Duša, který vstoupil do dějin českého výtvarného umění zejména svými grafickými cykly, které zobrazují Ostravsko 30. let devatenáctého století.

Metoděj Dominik Trčka – řeholní kněz Otec Metoděj Dominik Trčka, který zahynul jako oběť komunistického režimu v r. 1959. Jeho smrt je považována za mučednickou. V roce 2001 byl papežem Janem Pavlem II. slavnostně blahoslaven.

Josef Mnohoslav Kadlčák – založil ve městě český hasičský sbor, tělocvičnou jednotu Orel, obecnou a pokračovací školu, kde byl ředitelem. V r. 1919 se stává členem obecního zastupitelstva a o rok později senátorem.

Ferdinand Daniš – gymnasta reprezentující na mistrovství republiky, mistrovství světa a na Olympijských hrách v 60. letech minulého století.

Kultura a sport

Město poskytuje návštěvníkům různorodé kulturní a sportovní využití. Působí zde několik folklorních sdružení a pěveckých a hudebních spolků. V prostorách místního Kulturního domu návštěvníci naleznou Galerii uměleckého smaltu a litiny. Kromě stále expozice uměleckých smaltů z mezinárodních sympozií Frýdlantský umělecký smalt, který má zde několikaletou tradici je k vidění historická litina z 19. a počátku 20. století a celá řada doprovodných výstav. V roce 2007 bylo díky dotace z fondu EU a z prostředků města provedeno její rozšíření. Od loňského roku zde návštěvníci naleznou i stálou expozici zdejšího významného rodáka – malíře a grafika Ferdiše Duši.

Návštěvníci, kteří touží po aktivním odpočinku v Beskydech a Frýdlantě nad Ostravicí, zde naleznou ty nejlepší podmínky. Město je východiskem pro procházky, náročnou turistiku (výšlapy na Ondřejník, Smrk a Lysou horu) a turistiku na lyžích. Někdo si může zkusit paragliding na nejvyšším vrcholu Ondřejníku Skalce. Podél řeky Ostravice je vyznačena Naučná stezka Kamenec, která začíná u fotbalového hřiště. Návštěvníci, kteří si chtějí prohlédnout překrásnou beskydskou přírodu z ptačí perspektivy mají možnost navštívit nejvýchodněji položené letiště České republiky pro motorové i bezmotorové létání. Místní Aeroklub Frýdlant nad Ostravicí je držitelem licencí na provozování leteckých prací, letecké školy a parašutistického výcviku. Pro vyznavače letních sportů jsou ve městě kurty na plážový volejbal a tenis, fotbalové hřiště, koupaliště s tobogánem nebo splavy na řece Ostravici. Příznivcům cykloturistiky jsou určeny značené cyklotrasy. Velmi oblíbené je sportovní a relaxační centrum Kotelna, kde se nachází squashové centrum, bazén, sauna, solárium, whirlpool a masážní box. Kotelna má bezbariérový přístup. Celoročně je ve městě otevřena Hala sport v blízkosti fotbalového hřiště, kde se nachází kurty na badminton, pingpongové stoly a posilovna. Pro děti je ve městě několik hřišť, a to hřiště s U-rampou na ul. Harcovská, dětské dopravní hřiště či zrekonstruované hřiště na ul. Bezručova, hřiště pro plážový volejbal u řeky Ostravice a další hřiště u základních škol.

Ubytování a stravování

Ubytování a stravování je pro návštěvníky zajištěno v penzionech, restauracích a autokempinku. O veškerých těchto službách je možno se informovat v Beskydském informačním centru Frýdlant nad Ostravicí (ul. Hlavní čp. 308, tel. 558 676 909, e-mail: [email protected], www.besk
ydy-info.cz
).

Město Frýdlant nad Ostravicí v současné době stále prochází obdobím výstavby a obnovy starého v nové. Zcela nový vzhled získala ul. Elektrárenská výstavbou nových domů. Taktéž je v plánu výstavba domů na ul. Nádražní. České dráhy v loňském roce realizovaly opravu celého místního vlakového nádraží. V předchozích letech dostal nový kabát střed města – novou fasádu má kostel sv. Bartoloměje, místní Římskokatolická farnost a budova kláštera. Byla provedena rekonstrukce a dostavba Základní školy na ul. Komenského, dostavěna nová část domu s pečovatelskou službou a také byla provedena přestavba bývalého hotelu Duda v centru , kde se dnes nachází Městský úřad.

Adresa: Město Frýdlant nad Ostravicí, Náměstí č.3, 739 11
Telefon: +420 558 604 111
Fax: +420 558 676 279
E-mail: [email protected]
www: www.frydlantno.cz

Interneotvé stránky: http://www.frydlantno.cz

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA