REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 23.9. a svátek má Berta

Do Chebu za krovy, hradem a rozhlednou

Město Cheb je plné historických památek a zajímavých míst k navštívení. Historické krovy zkonstruované v různých staletích ukazují jedinečnou řemeslnou zručnost našich předků. Navštivte také hrad Cheb, který je jedinou štaufskou císařskou falcí v Čechách, a to prostě musíte vidět.

Cheb a jeho unikátní historické krovy

Chcete-li zažít skutečně netradiční exkurzi, absolvujte unikátní prohlídku původních dřevěných krovů, které údajně vznikly už za dětství Karla IV. Nechali je zde vybudovat bohatí kupci a dodnes nesou střechy města Cheb. Turistické infocentrum města vás vezme na prohlídkovou trasu, která vás provede po půdách městských domů na chebském náměstí. Zavítáte-li do centra Chebu, můžete si zde prohlédnout soubor unikátních kupeckých domů Špalíček.

Chebský hrad

Otisky minulosti jsou na hradu Cheb cítit na každém kroku. Vlivný rod Štaufů počátkem 12. století vybudoval přepychový objekt. Hrad je jedinou štaufskou císařskou falcí u nás, další se nalézají na území dnešního Německa a severní Itálie. Falc, jako opevněné sídlo panovníka, sloužilo při jeho cestách k dočasnému přebývání. Chebská falc je současně nejvýchodněji položenou falcí a její tři základní architektonické prvky, tj. palác, kaple a obranná Černá věž, patří k nejlépe dochovaným. Západní část českých zemí zažila perné časy, když okolo něj táhly armády vícero panovníků a díky strategické poloze o něj leckteří usilovali. Přístupné jsou nyní podzemní kasematy s expozicí chebského kamnářství a také náhrobní kameny z původního slovanského pohřebiště. Hrad je chráněn jako kulturní památka a v roce 2017 byl prohlášen národní kulturní památkou.

REKLAMA

Bismarckova rozhledna na Zelené hoře

Na místě dnešní mohutné kamenné stavby Bismarckovy rozhledny dříve stála dřevěná věž, postavena roku 1909. Původně se nazývala Nová rozhledna na Zelené hoře, později byl název místními sympatizanty Všeněmecké strany nahrazen za ten dnešní podle kanceláře Otto von Bismarcka. Během totalitního režimu byla kvůli své poloze v pohraničí uzavřena, zpřístupněna byla opět až po pádu režimu v roce 1989. V současné době je volně přístupná a svým návštěvníkům nabízí krásné výhledy na Chebsko, Krušné hory, Slavkovský les či na část Šumavy.

Zdroj a více informací naleznete na: zivykraj.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA