Notice: Trying to get property 'name' of non-object in /var/www/vhosts/vyletnik.cz/httpdocs/vyletnik2021/wp-content/themes/vyletnik/app/helpers.php on line 1830

Notice: Trying to get property 'slug' of non-object in /var/www/vhosts/vyletnik.cz/httpdocs/vyletnik2021/wp-content/themes/vyletnik/app/helpers.php on line 1832
Čistá krása vodního hradu Zvíkov » Tipy na výlet
REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 5.6. a svátek má Dobroslav

Čistá krása vodního hradu Zvíkov

Hrad Zvíkov patří k nejpřednějším stavbám české středověké světské architektury, proto nemůžete vynechat jeho návštěvu. Pokud nebudete historií nasyceni, navštivte klášter Milevsko, je to nejstarší klášter v jižních Čechách. Nedaleký přírodní park je ideální zábava pro malé i velké, strávíte tam klidně celý den a rozhodně se nebudete nudit ani minutu.

Královský hrad na soutoku Otavy a Vltavy

Historie hradu Zvíkov je spojena s královským rodem Přemyslovců. První krok k výstavbě hradu pravděpodobně uskutečnil Přemysl Otakar I., který v roce 1226 vyměnil tzv. oujezd Oslovský, patřící v té době do majetku kláštera v Doksanech, za šest jiných vesnic. Získal tak do vlastnictví i skalnatý ostroh, na kterém byl hrad posléze vybudován. Hrad založený jako královský majetek plnil v dobách politické nestability roli vojenské pevnosti.

Po zaplacení vstupného návštěvníci procházejí hrad volně bez průvodce. V přízemí se nachází expozice věnovaná místním archeologickým nálezům. Následuje prohlídka sklepení, a potom se vychází do patra. Severovýchodní část paláce tvoří terasy na místě bývalých královských místností, odkud je krásný výhled soutok Vltavu a Otavy. Přístupná je Hlízová věž s vyhlídkou. Prohlídka končí hradní kaplí, která byla postavena v druhé polovině 13. století a je vyzdobená nástěnnými malbami. Ke kapli přiléhá sakristie.

REKLAMA

Přes léto je možné využít i lodní dopravu, která dodá návštěvě třešničku na dortu.

Zážitkový park Zeměráj

V okolí bývalé zemědělské usedlosti Budař se na ploše 9 ha rozkládá zážitkový park Zaměráj.  Areál je citlivě zasazen do rozmanitého přírodního prostředí na samotě. V místě se střídají menší lesy s plochami luk, polí, rybníků, rozptýlené zeleně a typickými shluky velkých žulových balvanů.

Zeměráj tvoří především archeoskanzen raně středověké vesnice obklopené zahradami, poli a pastvinami, zvířaty, doplněný svatyní a pohřebištěm. Na místě se dále nachází simulované archeologické a paleontologické naleziště, dětská herní vesnička, kilometr dlouhá přírodní stezka naboso, rozsáhlé dřevěné bludiště, interaktivní krytá herna, lukostřelnice a množství přírodních hřišť různého zaměření. V areálu je rozmístěno na sto různých herních prvků, stolních her, hlavolamů, dobrodružných a zábavných úkolů pro všechny věkové kategorie. Návštěvníci Zeměráje si mohou vlastníma rukama upříst nit a utkat z ní ozdobný náramek, na hrnčířském kruhu vytočit misku z hlíny, vytvořit amulet pro štěstí či jiná vlastní díla z různých inspirativních materiálů. Je možné si zkusit umlít mouku na kamenném žernovu nebo zrnotěrce, připravit těsto a upéct si obilné placky. Můžete si zkusit upéci chleba ve funkční chlebové peci, sklidit plodiny, obstarat zvířata a vodu, zpracovat dřevo či rozdělat oheň.

V areálu jsou odpočinkové zóny i zastřešené prostory pro případ nepříznivého počasí. Je zde také možnost občerstvení.

Klášter Milevsko

Vznik kláštera Milevsko se datuje do roku 1184, byl založen Jiřím z Milevska, jedná se tak o nejstarší klášter v jižních Čechách. Během husitských válek byl poškozen a barokně obnoven. Interiér kostela je neuvěřitelný, působí téměř moderně s minimalistickým dekorem a spoustou bílé. V klášteře jsou zpřístupněny dvě trasy. V první tase Sakrální stavby se seznámíte s pohnutou historií kláštera a získáte základní informace o dějinách i současnosti premonstrátského řádu. Budete se moci vydat na fascinující cestu po stopách vývoje architektury. V jednom areálu budete moci obdivovat románské architektonické skvosty, majestátní gotiku či pompézní baroko. Další trasa Prohlídka varhan vás seznámí s královským nástrojem, uslyšíte o jeho historii i současnosti, o tom, jak vlastně funguje.

V areálu kláštera máte možnost navštívit i Městské muzeum Milevsko.

Zdroj a více informací najdete na: www.hrad-zvikov.cz, www.zemeraj.cz, www.klastermilevsko.cz

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA