REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 2.10. a svátek má Olívie a Oliver

Nejzajímavější sakrální stavby Brna

Katedrála svatého Petra a Pavla na kopci Petrov je nepřehlédnutelnou dominantou, je vyobrazena na desetikorunové minci. Kostel svatého Jakuba je zase jednou z nejcennějších památek pozdní gotiky v Česku. Klenot mezi gotickou architekturou na Moravě je Bazilika nanebevzetí panny Marie.

Katedrála svatého Petra a Pavla

Historie tohoto místa sahá do 11.–12. století, kdy byla na Petrově vybudována románská kaple a postaven kostelík. Ve 13. století došlo k přestavbě na románskou baziliku. Chrám byl poté přestavěn do raně gotické podoby a jmenován proboštským kostelem a kolegiátní kapitulou. Autorem barokního interiéru z 18. století je architekt Mořic Grimm. Podoba nynějšího hlavního oltáře pochází z konce 19. století. Zajímavostí je kazatelna zvaná Kapistránka, která připomíná působení františkánského řádového bratra Jana Kapistrána, který v Brně kázal v roce 1451. Zvony na zdejších věžích zvoní poledne v 11 hodin. Připomínají tím pověst o lsti, kterou použil generál Raduit de Souches, úspěšný velitel obrany při obléhání Brna švédskými vojsky. Podle legendy prohlásil generál Torstenson, že pokud město nedobyde před polednem, ukončí obléhání. Souches tak nechal zvonit poledne o hodinu dřív.

Kostel svatého Jakuba

Nejstarší písemná zmínka o kostele sv. Jakuba pochází z roku 1228. Původně se jednalo o románskou stavbu, později nahrazenou gotickým kostelem. Stavba trojlodí, na které se podílel stavitel Anton Pilgram, byla v roce 1515 přerušena požárem. Obnovení a dostavba byla dokončena až v roce 1592. V 18. století byl interiér chrámu upraven v barokním stylu, gotická podoba mu byla navrácena v dalším století. Ze stejné doby pochází i dnešní podoba hlavního oltáře. V trojlodí s majestátním sloupovím a krásnými klenbami se nachází řada renesančních a barokních náhrobků měšťanů a osobností spojených s brněnskou historií, třeba výše zmíněný maršála Jeana Louise Raduita de Souches. Jednou z dominant siluety města Brna je věž dokončená roku 1592, která se tyčí až do výše 94 metrů. Na jižní straně věžičky je vidět soška mužíčka vystrkující na kolemjdoucí své pozadí.

REKLAMA

Chrám zasvěcený Panně Marii Nanebevzaté

Bazilika se začala stavět na Starém Brně v roce 1323 z popudu královny Elišky Rejčky, která byla vdovou po králi Václavu II. Současně vedle něj založila klášter cisterciaček nazývaný Aula Sanctae Mariae. Po své smrti byla Eliška Rejčka v bazilice pohřbena a místo jejího posledního odpočinku je v dlažbě vyznačeno písmenem E s královskou korunkou. Interiér chrámu prošel v 18. století barokními úpravami a ve stejné době byly v opatství dostavěny další budovy. Z příkazu Josefa II. se roku 1783 na Mendlovo náměstí přestěhovali ze svého původního kláštera svatého Tomáše augustiniáni a vzali s sebou i slavný stříbrný oltář, jemuž dominuje unikátní obraz Černé Madony, který kostelu sv. Tomáše věnoval v roce 1356 císař Karel IV.

Každý rok se v polovině srpna koná v bazilice pouť k Ochránkyni města Brna a Perle Moravy, jak je Černá Madona přezdívána. Opatství na Starém Brně bylo centrem duchovního, vědeckého a kulturního života města. Působili zde mj. Gregor Johann Mendel či hudební skladatel Leoš Janáček.

Zdroj a více informací najdete na: www.gotobrno.cz, cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA