REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 31.5. a svátek má Kamila

Dívčí kámen – skála

Dívčí kámen. Místo s bohatou historií spjaté se zříceninou hradu Lichnice, která se hrdě pne nad celým okolím. Pokud jste přijeli autem jako já, můžete nechat vozidlo na parkovišti pod hradem a jít směrem dolů až k čekárně, kde je ukazatel doleva. Krátkou lesní cestou se dostanete až k Dívčímu kameni. Tento skalní výběžek byl v době, kdy hrad vznikal (12. století), půdorysně jiný. Zub času ho mírně předělal. Odtud je nádherný výhled do kraje, při dobrém počasí je vidět až Kolín. Pod kamenem se jako had kroutí Lovětínská rokle, která je samotná tématem na jedno výletní odpoledne. Pod kamenem je sráz o hloubce cca 25 metrů.

Po bližším ohledání kamene zjistíte, že se na něm nacházejí otisky podkov. To jsou pozůstatky po události, z které se stala Legenda.

Na hradě Lichnice kdysi žila jedna kněžna Milada. Její otec zemřel, když se splašil jeho kůň a skočil z nedaleké skály. Byla velmi krásná, avšak také velmi pyšná a krutá. Vyhlásila, že si vezme za muže jenom toho rytíře, který se dokáže se svým koněm třikrát otočit na tom kameni. Kámen byl ale kluzský a hladký, takže se nebylo možné podkovou zachytit pevně o kámen. Podle legendy se o to pokoušelo mnoho rytířů, avšak žádný z nich to nedokázal a všichni spadli dolů do rokle. Až jednoho dne přijel záhadný jezdec na koni s diamantovými hřeby. Díky nim se jezdci podařilo na svém koni otočit třikrát kolem vlastní osy a poté běžel na koni na hradní nádvoří, strhl ze zad kuš a proklal z tohoto místa srdce kruté Miladě. Učinil tak, protože chtěl oplatit krutost Miladě, kvůli které zemřelo spoustu rytířů. Po tomto činu se vydal na úprk a ani jezdci na koních ho nikdy nedohonili.

REKLAMA

Místo je součástí CHKO Železné hory, Kaňkovy hory.

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA