REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 24.9. a svátek má Jaromír

Český ráj to na pohled!

Podlehněte překrásné rozmanité přírodě a starobylým památkám, aby vás okouzlily. Budete se zde cítit skutečně jako v ráji. Region Český ráj si toto pojmenování skutečně zaslouží. Navštivte celý komplex unikátních skalních měst v Příhrazských skalách, nezapomeňte také na Drábské světničky, tyto místa určitě stojí za návštěvu.

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Roku 1955 byla vyhlášena první chráněná krajinná oblast tehdejšího Československa, stal se jí právě Český ráj. Je to kraj, kde můžete obdivovat nádhernou a rozmanitou přírodu stejně jako starobylé památky a vzácné ukázky lidové architektury. Mezi hlavní motivy pro vyhlášení CHKO Český ráj je zejména mimořádná pestrost zdejší krajiny a výskyt pískovcových skalních měst různého stáří. V oblasti Českého ráje se nalézají tři geologicky odlišné oblasti. Díky tomu je vzhled krajiny tak pestrý. Hluboké lesy střídají poklidné hladiny rybníků a potoků ležících uprostřed květnatých mokřadních luk. Rokle nacházející se hned vedle pískovcových skal rozličných tvarů. Vyskytují se zde horniny z počátku prvohor, pískovce z období druhohor a vrcholy třetihorního vulkanického původu. Je prokazatelné, že člověk v této oblasti žije již přes 10 000 let. Za tuto dobu tu lidé vybudovali několik skalních měst. Opevněná výšinná sídliště nahradila v mladší době bronzové skalní hradiště. Slované od 6. století budovali osady, opevněná hradiště pak od 7. století. Tvrze a hrady vznikaly za vlády Přemyslovců. Český ráj kromě přírodních krás tak láká své návštěvníky také vzácnými historickými památkami.

Na území přírodní rezervace byla vybudována, a v roce 2015 slavnostně otevřena, interaktivní Dětská naučná stezka Příhrazskými skalami. Trasa stezky je okružní, začíná a končí na parkovišti pod zříceninou blízkého hradu Valečov.

REKLAMA

Skalní město Příhrazské skály

Nachází se zde 178 skalních věží, jejich dominantou je kuriózní skalní útvar Kobylí hlava, zvaný také Kobyla. Tvar kobylí hlavy lze spatřit hlavně z ptačí perspektivy z okolních skal. Skalními útvary pestrost Příhrazských skal nekončí. Jejich součástí jsou pozůstatky historických hradišť Klamorna a Hrada nacházející se na náhorní plošině vrchu Mužský. Hrada ve vás vyvolá smíšené pocity, byly zde nalezeny ostatky lidských jedinců se stopami po kanibalismu.

Drábské světničky

Na území přírodní rezervace Příhrazské skály se rozprostírají i Drábské světničky, kde naleznete působivé pozůstatky původně dřevěného hradu na pískovcových blocích. Patří mezi nejoblíbenější cíle turistů. Je to místo, odkud je nádherný výhled do širokého okolí a kde byla zbudována skalní pevnost a do skal vytesané místnosti a chodby. Dalším zajímavým místem je dlouhá puklina Studený průchod a také ve skále vytesaný tunel u obce Branžež.

Zdroj a více informací naleznete na: www.strednicechy.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA