REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 28.5. a svátek má Vilém

Drábské světničky

Zříceninu si mnozí z nás představujeme jako pozůstatek stavby, z níž se alespoň částečně dochovaly zdi, a kde si s trochou fantazie můžeme domyslet dřívější uspořádání. Drábské světničky jsou však jiné. Původní hrad byl totiž dřevěný a jako takový se prakticky nedochoval. O někdejších budovách vypovídají pouze zbytky základů. O to zajímavější jsou však místnosti vytesané do zdejšího pískovce, nazývané jako světničky. Dříve sloužily zejména jako skladiště zásob.

Světničky se rozkládají na čtyřech velkých a třech menších skalních blocích oddělených úzkými průrvami. Mezi jednotlivými částmi přecházíte po vytesaných schodech či žebřících, přičemž budete-li všechny dutiny počítat, zastavíte se u číslice 18. Nad všemi světničkami však vynikají dvě, které jsou opravdu pozoruhodné. Zcela na jihu je to úzký a vysoký blok zvaný Sloup, v němž je světnička s jehlancovitou prohlubní, dříve používaná jako vězení. Ještě zajímavější je však sedm metrů dlouhá a čtyři metry široká svatyně. Dochovala se zde jen kamenná lavice a oltář. Vzhledem k tomu, že v něm byl vytesán prostor pro ostatky, na jednom z výstupků pak mohla být kazatelna, svatyni považujeme za katolickou kapli.

Hrad

Písemné známky o hradu Drábské světničky se dosud nepodařilo najít. Vznik i přesný účel stavby proto zůstává na úrovní teorií, z větší části založených na archeologických výzkumech. Předpokládá se, že hrad vznikl na začátku 15. století. Samotný název pak pochází pravděpodobně ze slova drápati, což ve staročeštině znamenalo sekat respektive tesat.

REKLAMA

Zastavte se

Celé místo provází těžko definovatelné genium loci. Kombinace výhledů a skalních místností dokáže upoutat snad každého, proto návštěvu opravdu doporučujeme. Samozřejmě i zde se najde množství ignorantů, kteří potřebují své postřehy zvěčnit v pískovci, případně některou ze světniček použít místo toalety. To je však obecný problém všech volně přístupných míst.

Vzhledem k tomu, že životnost pískovce snižuje nejenom eroze, ale také množství návštěvníků, pracovníci ČSAV vytvořili v městskému muzeu v Mnichově Hradišti velký model, který zachycuje současný stav Drábských světniček.

Otevírací doba

Celoročně, jsou volně přístupné.

Dopravní dostupnost

Nejsnazší je to autem do obce Dneboh, kde vás navigační cedule dovedou až k odstavnému parkovišti lesního typu zvaného jako Kavčina. Odtud je to pak po modré turistické značně kilometr do prudšího kopce.

Pokud byste rádi vyrazili na kole, tak se nevydávejte po turistické značce, ale cyklotrase. Vyhnete se tak množství schodů a možných přenášení kola.

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA