REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 2.10. a svátek má Olívie a Oliver

Kozákov – rozhledna

Vstupní branou do Českého ráje jsou nejenom Trosky či Prachovské skály, ale také nejvyšší hora oblasti, Kozákov. Uslyšíte o něm hned v několika souvislostech. Snad každý návštěvník vám bude bájit o krásném kruhovém výhledu, cyklista si vybaví prudké stoupání a sportovec výchozí místo paraglidingu. K tomu je potřeba připočítat ještě blízký lom, kde si s trochou štěstí najdete svůj vlastní polodrahokam. Zkrátka nejvyšší kopec má rozhodně co nabídnout.

Kozákov střeží hned tři oblasti horního Pojizeří – Turnovsko, Semilsko a Železnobrodsko. Přesto všechno trvalo dlouhá léta, než se na jeho vrcholku podařilo vybudovat zázemí pro turisty. Teprve v červnu 1928 se po řadě komplikací podařilo korunovat úsilí řady institucí i jednotlivců a otevřít Riegerovu chatu. Rozhledna však stále chyběla.

Vyhlídková stavba dostala prostor až o mnoho let později, v roce 1993, kdy armáda potřebovala vybudovat spojovací uzel. Díky aktivitě Klubu českých turistů tak o rok později vznikla nejenom armádní stavba, ale zejména rozhledna s nádherným kruhovým výhledem do okolí. Pokud budete mít štěstí na vítr, tak si užijete dalekého rozhledu i možnosti pozorovat start padáku.

REKLAMA

Vyhlídková plošina leží ve výšce 24 metrů a potěší vás už od první chvíle. Po obvodu jsou totiž velice pěkně zpracované mapy výhledu, a tak v krajině snadno identifikujete jednotlivé prvky. Naprosto bezkonkurenční je odtud pohled na Trosky, který patří mezi jeden z nejpovedenějších. Za pěkného počasí spatříte vrcholky Krkonoš, Jizerský hor, Lužických hor, Českého středohoří a samozřejmě Českého ráje. Ze snadno identifikovatelných kopců jmenujme například Ještěd a Bezděz.

Jak se tam dostanete

Na Kozákov se můžete dostat mnoha způsoby. Turisté mohou vyrazit po červené značce ze Semil (8 km) nebo z druhé strany od Turnova (11 km). Alternativně po modré z Železného Brodu (7 km). Autem se dostanete až na Kozákov a můžete zde pohodlně zaparkovat. Cyklisty upozorňuji, že stoupání směrem od Turnova je poměrně dost náročné.

Otevírací doba

  • duben: so-ne 10:00-16:00
  • květen: út-ne 10:00-16:00
  • červen-srpen: po-ne 10:00-17:00
  • září: út-ne 10:00-16:00

Interneotvé stránky: http://www.kozakov.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA