REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 25.9. a svátek má Zlata

Pojizeří a Polabí si užije každý, malí, velcí, cyklisti i pěší

Naleznete zde mnoho pozoruhodných a lehce dostupných mís, neváhejte a vydejte se sem, abyste se přesvědčili na vlastní kůži. Architektonickým klenotem Kosmonos u Mladé Boleslavi bezpochyby patří místní Loreta. Nejen o letectví toho zjistíte mnoho v leteckém muzeu Metoděje Vlacha.

Pojizeří a Polabí

Vezměte rodinu nebo běžte klidně sami, mezi Labem a Jizerou se nudit nebudete. Turistická “dvou-oblast“ se rozkládá od Mladé Boleslavi, přes Nymburk až po Poděbrady. Oblast nacházející se mezi řekami Labem a Jizerou je díky propletené síti cyklotras a stezek pro pěší populárním výletním cílem v Čechách. Oblast vás nadchne svou rozmanitostí.

Loreta Kosmonosy

Loretánská kaple byla postavena na začátku 18. století podle návrhu italského architekta Giovanni Alliprandiho, a to na místě dřevěného kostelíka svatého Martina. Je tvořena střední obdélníkovou budovou Santa Casa. Jejím vzorem byla první stavba tohoto druhu v italském městečku Loreto. Stěny Santa Casy jsou okrášleny reliéfy ze života Panny Marie, ve výklencích uvidíte barokní sochy proroků, které jsou dílem místního rodáka, sochaře Josefa Jiřího Jelínka. Ten patřil ke známému rodu sochařů a řezbářů s kořeny z Kosmonos. V oltáři kaple svatého Martina můžete spatřit překrásnou Jelínkovu polychromovanou sochu stejného názvu. Okolní areál je v současnosti opravován a restaurován.

REKLAMA

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi

Metoděj Vlach byl první Čech, který sestrojil letadlo vlastní konstrukce. Bylo poháněné automobilovým motorem, po sestrojení na něm sám posléze také vzlétl. Letecké muzeum vám představí letadla z první poloviny 20. století, a to rovnou u letiště. Exponáty letadel jsou chronologicky řazeny, až po ta, která létala za 2. světové války. Upoutá vás trenažér, který simuluje přelet nad Prahou. Jistě vás také zaujme letadlo, které dalo muzeu jméno – letadlo Metoděje Vlacha. Vlach ho sestrojil v Mladé Boleslavi roku 1912 a muzeum po devadesáti letech postavilo jeho věrnou repliku, která je rovněž poháněna motorem z auta.

Zdroj a více informací naleznete na: www.strednicechy.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA