REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 31.5. a svátek má Kamila

České Budějovice – tipy na výlety

TIPY NA VÝLETY

PROHLÍDKA HISTORICKÉ RADNICE

Dominantou náměstí Přemysla Otakara II.   je  budova barokní radnice, v jejíž výstavnosti se odráží tehdejší význam a hospodářský rozmach města.
Dovolujeme si vás pozvat na prohlídku této významné památky, při které uvidíte mimo jiné  zajímavé skloubení historického a moderního interiéru,  originály soch měšťanských ctností od Josefa Dietricha, původně umístěné na atice radnice, originál sochy Samsona ze Samsonovy kašny, obřadní síň s nástropní freskou Šalamounova soudu a z vyhlídkové terasy na střeše radnice budete mít krásný pohled na město.
O radnici se v našem městě hovoří od roku 1387. První budova radnice byla postavena na rohu dnešní Biskupské a Radniční ulice. O její podobě se nezachovaly žádné informace. Po roce 1433 byla radnice přemístěna na dnešní náměstí   Přemysla Otakara II. do tzv. Knollova a Terczenbuchovského domu,  které byly stavebně propojeny a v 15. a 16. století několikrát přestavovány.
V 17. století byla radnice poškozena požáry a proto bylo rozhodnuto o její barokní přestavbě podle plánů italského stavitele Antonia Edharda Martinelliho v letech 1727 – 30. Barokní přestavbou získala radnice dnešní podobu.
Rozložitá fasáda nese nad prostředním oknem městský znak, obklopený zemskými znaky Moravy, Čech a Slezska. Čtyři alegorické sochy umístěné na atice znázorňují měšťanské ctnosti Spravedlnost, Statečnost, Moudrost a Opatrnost.
Na fasádě nelze přehlédnout měděné chrliče ve tvaru draků. Na levém nároží je zazděn vídeňský loket, který měří 0,77 m a sloužil při trzích jako kontrolní míra. Na průčelí radnice je osazena pamětní deska z roku 1935 a připomíná návštěvu prezidenta T. G. Masaryka v roce 1918 při návratu z emigrace.
V roce 1995 v rámci oslav 730. výročí založení města byla na prostřední věž instalována zvonkohra, která může zahrát 41 melodií a lze je různě kombinovat.
Poslední rozsáhlá rekonstrukce radnice proběhla v letech 1997 – 2000, při které bylo dostavěno nové radniční křídlo. Veřejnosti se otevřelo radniční nádvoří, kde můžete spatřit sochu Augusta Zátky, významného politika, podnikatele a vlastence. V létě se na nádvoří pořádají kulturních akce pro děti i dospělé.
Nenechte si ujít možnost prohlédnout si historickou budovu radnice s odborným výkladem a odnést si tak z Českých Budějovic nevšední zážitek.

BUDĚJOVICKÝ BUDVAR

Tradice pivovarnictví v Č. Budějovicích spadá do středověku, kdy jim bylo uděleno právo várečné a od té doby se honosí se přívlastkem „město piva“. V současnosti jsou v provozu dva pivovary, z nich větší a známější je Budějovický Budvar n. p., který byl založen v roce 1895 předními českými měšťany a průmyslníky.
Budvar nabízí návštěvníkům dvě atrakce: prohlídku pivovaru a multimediální expozici „Příběh budějovického piva“. Při prohlídce nahlédnete do varny a budete svědky toho, jak se vaří tento světoznámý mok v různých modifikacích. Po skončení prohlídky ho budete moci ochutnat přímo z pivovarských tanků.
V multimediální expozici uvidíte „příběh piva“ na velkých plazmových obrazovkách, unikátních hologramech a při projekci 3D filmu. Díky moderní technice vás čeká setkání s historií i současností města a pivovarnictví.
Naplněni zážitky a teorií  zakončete svoje putování v pivnici Budvar, která je součástí pivovaru a ochutnejte různé druhy Budvaru ke specialitě české nebo mezinárodní kuchyně. Nebo v centru města  navštivte vyhlášenou historickou restauraci Masné krámy a ochutnejte zde kroužkovaný ležák přímo z tanku.
Kontakt a rezervace: Návštěvnické centrum Budějovického Budvaru n.p., Karolíny Světlé 4, tel.: +420 387 705 347, e- mail: [email protected].

SELSKÉ BAROKO

Lidová architektura zvaná selské baroko patří neodmyslitelně k jižním Čechám. Tento unikátní styl vznikl na přelomu 18. a 19. století přenesením prvků baroka na selská stavení. Nejzdobnější části byly štíty domů a špýcharů. Perlou selského baroka je obec Holašovice, vzdálená 15 km západně od Č. Budějovic,  která je zapsána do světového kulturního dědictví UNESCO. Nádherné domy v tomto stylu jsou soustředěny kolem návsi a tvoří kulisu jako z pohádky. Ale i další obce se mohou chlubit těmito památkami, například Bavorovice, Munice, Plástovice, Záboří a Opatovice.

REKLAMA

OKOLÍ MĚSTA

Z mnoha památek v blízkém, okolí města vybíráme: Hosín s novorománským kostelem svatého Petra a Pavla, Rudolfov, který  je spjat zejména s těžbou stříbra a ražením mincí ve středověku, o čemž pojednává místní muzeum a naučná stezka,  Dobrá voda – původně lázně, kde se nachází významná barokní památka –  poutní kostel Panny Marie Bolestné z 18. století od architekta K. I. Dientzenhofera. Kolem kostela jsou kapličky křížové cesty s moderními obrazy.
Perlou mezi památkami je Hluboká nad Vltavou s krásným zámkem v novogotickém windsorském stylu. Jsou zde shromážděny nádherné sbírky gobelínů, obrazů, vyřezávaného nábytku, skla, porcelánu a historických zbraní. Zámek je otevřen celoročně a můžete si vybrat z několika průvodcovaných  okruhů. V bývalé zámecké jízdárně se nachází Alšova jihočeská galerie se sbírkami jihočeské gotiky a malířskými díly vlámských mistrů 17. století. Zámek obklopuje nádherný park se vzácnými dřevinami z celého světa. Nedaleko zámku u rybníka Bezdrev je barokní lovecký zámek Ohrada, dnes lovecké, rybářské a myslivecké muzeum. V jeho sousedství je zoologická zahrada, kde najdete nejen zvířátka, ale spoustu atrakcí pro rodiče a děti.

PERLY NA VLTAVĚ

Tak můžeme nazvat hrady, zámky a historická sídla, která na Vltavě leží. Pojedeme-li z Českých Budějovic proti proudu, jako první objevíme zříceninu hradu Dívčí kámen, který byl založen ve čtrnáctém století rodem Rožmberků. Od šestnáctého století je hrad zpustlý. 
Další památka je cisterciánský klášter ve Zlaté koruně, založený králem Přemyslem Otakarem II. Jen pár kilometrů a jsme v Českém Krumlově, v jednom z nejlépe zachovalých historických měst s druhým největším hradem v Čechách po Pražském hradě. Byl založen ve 13. století  pány z Rožmberka a naposled náležel rodu Schwarzenbergů. Díky množství zachovalých historických památek je město zapsáno na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

KLEŤ

Oblíbeným výletním místem Jihočechů je nejvyšší vrchol chráněné krajinné oblasti Blanský les 1084 metrů vysoká Kleť. Vrcholu dosáhneme několika způsoby: na kole a pěšky po několika značených trasách nebo lanovkou z Krásetína. Ta byla postavena v roce 1961 stejně jako hvězdárna, která slouž
í k pozorování hvězd, komet a planet a mají tady velké úspěchy v jejich objevech. Z roku 1822 pochází 35 metrů vysoká kruhová rozhledna, nejstarší kamenná rozhledna v Čechách. Z ní je nádherný výhled na Šumavu a za dobrého počasí jsou vidět i vrcholky Alp.

Interneotvé stránky:

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA