REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 3.6. a svátek má Tamara

Typická vesnička jižních Čech, to jsou Holašovice

Vesnička, která se pyšní zápisem do UNESCO. Kdo chce zažít typické jižní Čechy, musí sem! Kdo chce zažít Stonehenge v jižních Čechách musí sem už tuplovaně! Nejen příznivci energií ocení toto poklidné místo. A nedaleká zřícenina hradu Dívčí kámen vás určitě nechá prozkoumat její prostory a představovat si co se zde v dávných dějinách událo.

Holašovice – barokní vesnická rezervace

Holašovice je vesnice v jižních Čechách v okrese České Budějovice. Historický vývoj současné obce se datuje zhruba od poloviny 13. století. Z pravidelného půdorysu a rozmístění jednotlivých budov je možné usoudit, že byly založeny na tzv. zelené louce, tedy bez využití staršího sídelního útvaru, a jsou výsledkem kolonizačních snah v jihočeském pohraničí. V Holašovicích naleznete náves, která má typický ráz selského baroka, zbytek vsi je klasický, jen je všude krásně upraveno a čisto, kéž by to tak bylo všude. Domky jsou zde krásně zdobené, zachovalé. V některém je muzeum, v jiném restaurace. Navštívit můžete také krásnou keramickou dílnu, selský dvůr, kovárnu, hasičskou zbrojnici, kaple a kapličky. Infocentrum poskytuje detailnější historii a informace.

Místní Stonehenge vás mile překvapí

Můžete navštívit také nedaleký Holašovický Stonehenge, kde na louce, jižně od návsi nelze přehlédnout kamenný kruh, složený z 21 vztyčených kamenů. Na území necelých třech hektarů se rozprostírá několik zajímavostí, mezi které patří několik kamenů uspořádaných do kruhu se středním kamenem, který má soustředit energii. Dle místních se jedná o funkční energetický kruh, který zde byl vybudován v roce 2008 rodinou Jílkových za pomocí Ing. Pavla Kozáka. Ke kruhu se dostanete vstupní branou, kde je i popis co máte dělat a jak se zde chovat.

REKLAMA

Zřícenina Dívčí kámen

Romantická zřícenina je rozprostřena na vysoké skále v překrásné přírodě nad soutokem Křemžského potoka a řeky Vltavy mezi městy České Budějovice a Český Krumlov. Vstup je sem umožněn celoročně. Během cesty na hrad si můžete prohlédnout pozůstatky keltského opida. Hned potom vás upoutá pohled na vysokou skálu odkud je nádherný výhled na západ slunce nad krajinou a nad řekou. U pokladny dostanete papírového průvodce a vaše návštěva tohoto místa může začít. Pod zříceninou se nachází i technická památka vodní elektrárny se zajímavou konstrukcí.

Zdroj a více informací najdete na: cs.wikipedia.org/wiki, www.holasovice.eu, www.divcikamen.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA