REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 23.9. a svátek má Berta

Broumovský klášter

Byl založen benediktiny před rokem 1322 společně s proboštstvím na broumovském hradě. Stojí v severovýchodní části Broumova, na nejvyšším místě skalního ostrohu nad řekou Stěnavou. Tou dobou byl Broumovský výběžek již přes sto let v držení řádu benediktínů z Břevnova, který jim byl darován králem Přemyslem Otakarem I. Na královské město byl Broumov povýšen roku 1348 a jeho význam dále vzrůstal.

V roce 1420 dochází k částečnému poboření původního kláštera a ihned se začíná se stavbou nového komplexu. Svojí architektonickou hodnotu a jedinečnost získává celý kléšterní komplex barokní přestavbou za opatů Tomáše Sartoria a Otmara Zinka od druhé poloviny 17. století do poloviny 18. století. Stavitel Kilián Ignác Dientzenhofer měl největší podíl na této radikální přestavbě, z dalších významných stavitelů té doby musíme zmínit jeho otce Kryštofa Dientzenhofera a Martina Allio.

V letech 1948 – 1989 se na Broumovském klášteře neblaze podepsala éra komunistické diktatury, kdy klášterní budovy chátraly a navíc došlo k nenahraditelnému poškození jedinečné klášterní knihovny. V posledních letech se dokončují poslední opravy a nyní opět můžeme obdivovat krásu architektury i genia loci benediktinského kláštera v původním lesku.

REKLAMA

Klášterní kostel svatého Vojtěcha

Klášterní kostel, jež byl původně gotickým kostelem s trojlodím a pětibokým presbytářem, barokní přestavbou získal podobu jednolodní s trojicemi postranních kaplí s emporami a dalšími drobnými přístavbami. Severní strana kostela sousedí s klášterním komplexem. lenba kostela je zaklenuta valenou klenbou s lunetami s bohatou figurální a ornamentální štukovou výzdobou bratří Soldatiů a freskami J.J.Steinfelse. K dalším skvostům patří oltářní obraz svatého Vojtěcha od V.V.Reinera, socha Madony od J.Brokofa a mnoho dalších památek.

Klášter

Celý klášterní komplex byl navržen a vystavěn převážně podle plánů K.I.Dientzenhofera v letech 1726-1748. Jednotlivé části komplexu tvoří prelatura, bývalé gymnázium s dalšími přilehlými budovami, barokní most přes bývalý příkop vedoucí do klášterní zahrady ad. Z vnitřních prostor nemůžeme pominout refektář se štukami B.Spinettiho a nástropními malbami J.K.Kováře, klášterní knihovnu s nástropní freskou od F.A.Schefflera, nebo tvz. Kamenný sál.

Interneotvé stránky: http://www.adrspach.cz

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA