REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 31.5. a svátek má Kamila

Blatensko vás oslní krásnou přírodou i hornickou minulostí

Blatenský vrch je hora v Krušných horách pár kilometrů od města Horní Blatná. Toto místo a jeho okolí je prostě kouzelné. Muzeum Horní Blatná je součástí naučné stezky Horní Blatná – Vlčí jámy, která vás provede oblastí propadlin, jam a podzemí s protkanou sítí šachet a štol.

Blatenský vrch

Na západním úbočí vrchu se nachází přírodní památka Vlčí jámy. Na západním a severním úbočím nalezneme Blatenský vodní příkop. Na vrcholu Blatenského vrchu můžete navštívit rozhlednu, nachází se tam také televizní převaděč. Rozhledna je nejstarší stavbou vrchu, pochází z roku 1913. Vznikla díky Spolku pro zimní sporty, který tehdy působil v Horní Blatné. Projekt pro stavbu vypracoval známý chebský architekt Karel Matusche. Stavba horské chaty s rozhlednou byla zahájena v roce 1912 a své první návštěvníky uvítala o rok později. V poválečném období připadl objekt pohraničníkům. Ti jej zanechali ve zpustošeném stavu, chata musela být proto zbourána, a zůstala pouze rozhledna.

Naučná stezka Horní Blatná – Vlčí jámy

Naučná stezka Horní Blatná – Vlčí jámy je 5 kilometrů dlouhý okruh, který začíná i končí v Horní Blatné, dá se zde také bez problémů zaparkovat. Na okruhu je rozmístěno celkem 7 informačních tabulí s českým a německým textem. Z první tabule se dozvíte obecné informace o městě. Z náměstí se vydáte k bývalému dolu Konrád, odtud je blízko k technické památce Blatenskému příkopu. Poté se zapotíte při výstupu na Blatenský vrch. Ten si můžete prodloužit o další 85 schodů při stoupání na místní rozhlednu. Z Blatenského vrchu následuje sestup k Ledové jámě, 15 m hluboké propadlině dolu Jiří. Zde se drží celý rok sníh. Pak již dojdete k Vlčí jámě, která vznikla propadnutím dolu Wolfgang. Ten byl jedním z největších dolů v celém okolí, nejhlubší místo dosahuje 85 metrů. Ledová jáma a Vlčí jáma tvoří přírodní památku s názvem Vlčí jámy.

REKLAMA

Muzeum v Horní Blatné

Muzeum Horní Blatná je pobočkou Muzea Karlovy Vary, od roku 2014 je ve správě města Horní Blatná. Muzeum naleznete v samém centru města ve zděné budově s hrázděným patrem, pocházejícím z poloviny 18. století. Nachází se v ulici vedoucí k Blatenskému vrchu. Zaujme vás nejen expozice, ale i krásný interiér budovy s původní štukovou výzdobou stropu a kazetovým stropem nad schodištěm. Expozice mapuje dějiny těžby a zpracování cínových rud v Horní Blatné a na Božím Daru. Naleznete zde ukázky cínového nádobí, minerálů z okolí, místních nerostů a důlního vybavení. Dále jsou zde vystaveny dokumenty vztahující se k místnímu rodákovi Hansi Sophovi. Oblíbeným exponátem je také velkoplošný model Horní Blatné. Expozici tvoří exponáty karlovarského a sokolovského muzea a předměty od místních občanů. Vystaveny jsou krušnohorské paličkované krajky, nádobí ze stříbra a cínu a modely vratného vodního kola a důlního čerpadla s mihadly. Prohlídky jsou s průvodcem, výklad je možný v českém nebo německém jazyce.

Zdroj a více informací naleznete na: www.bozidar.cz, cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA