REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 24.9. a svátek má Jaromír

Blatná – město, zámek

Město Blatná se nachází asi 100 km jižně od Prahy na rozhraní Jihočeského, Západočeského a Středočeského kraje. Město se proslavilo pěstováním růží a v novější době i majoránky. Současnost však oběma komoditám poněkud nepřeje. Centrum tvoří dvě na sebe kolmá “náměstí“. To dolní – třída J. P. Koubka je vlastně hlavní nákupní zóna a nabízí průhled na velkou dvoupatrovou budovu postavenou v neorenesančním slohu. Nápis v průčelí “Škola základ života“ naznačuje, že jde o budovu školní.

Stranou ruchu vyrostl v letech 1902 – 1904 školní palác, kterým se mohlo v té době pochlubit jen málokteré české město. Zde také můžeme začít asi 2 km dlouhou procházku těmi nejzajímavějšími místy Blatné. Vydáme se do mírného kopečka na jehož vrcholu se nachází 45,5 m vysoká věž zvonice a gotická loď děkanského kostela. Navazuje zde i horní – tentokrát pravé náměstí – Náměstí Míru. Přes něj se můžeme dostat ke krematoriu a hřbitovům, ale my optimisté sejdeme z kopečka a po nábřeží zamíříme k zámku.

Zámek

Vlevo přes zídku si můžeme prohlédnout vodní nádrže místních sádek, ve kterých parkují Blatenští kapříci než se nám dostanou na stůl. Přejdeme přes kamenný most a vstupní věží projdeme na nádvoří zámku. Přestože zámek byl vrácen původním majitelům – rodině Hildprandtů jsou nádvoří i přilehlý park celoročně volně přístupné. Během turistické sezóny se provádějí i pravidelné prohlídky částí vnitřních prostor a je otevřena stylová restaurace. Na zámku lze navštívit výstavní síň, nebo si říct své osudné ANO, neboť se zde nachází obřadní síň MÚ. Zámek je postupně zvolna opravován.

REKLAMA

Zámecký park

Vodní příkop kolem zámku napájí vody Řečického (Jesec) a Závišínského potoka, slévající se v zámeckém parku a ty pak spolu ruku v ruce – teda vodu ve vodě pokračují jako říčka Lomnice do Vltavy. My ale pokračujeme do rozlehlého zámeckého parku, v němž se můžeme kochat pohledem na památné mohutné staleté lípy a duby. Přírodní živly a zub času však bohužel již zničily asi nejznámější z nich – dub, pod kterým podle pověsti sedávala královna Johanka, manželka krále Jiřího z Poděbrad.

V parku zaujmou podivné kopečky, to jsou sejpy – pozůstatky po rýžování zlata. Na kraji lze potkat pestrobarevné pávy a odlehlejšími částmi parku se pak prohání početné stádečko daňků, proto až budete park opouštět zadní brankou nezapomeňte ji zavřít ať nám neutečou. Okruh pak dokončíme kolem sportovních zařízení, Sokolovny, přes most a tř. T.G.Masaryka zpět. Stejně jako na řadě dalších míst tak i v Blatné řádili čerti. Stopami po nich je Čertův kámen na jižním okraji sídliště nebo Čertův vrch na severovýchodním okraji města.

Jižní Čechy to jsou rybníky, a tak ani Blatná a okolí není po této stránce výjimkou. Jejich návštěvu stejně jako putování po dalších zajímavých místech v okolí nabízejí cyklostezky.

Interneotvé stránky: http://www.blatna.cz

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA