Ať žije Petřín!

Petřín je cílem nejen všech zamilovaných, jak vypráví známá písnička. Disponuje krásnou zahradou, na vrchol kopce se dá vyjet lanovkou. Petřínská rozhledna láká nevídanými výhledy a jako zábavná atrakce nikdy nezklame Zrcadlové bludiště.

Petřínské sady         

Petřín patří mezi nejrozsáhlejší městské zelené plochy, jeho svahy jsou oázou klidu a odpočinku od rušného města. Kouzelný je zejména Růžový sad neboli rozárium na náhorní petřínské plošině, Zahrada Nebozízek či Seminářská zahrada, kde uvidíte více než 2 100 ovocných stromů. Tyto dvě zahrady jsou pod názvem Park Petřín nebo Petřínské sady chráněny jako kulturní památka České republiky. Park je protkán pěšinkami s lavičkami, je zde i několik dětských hřišť. Celá tato oblast patří k nejromantičtějším místům v Praze.

Petřínská rozhledna dominantou Prahy

Petřínská rozhledna je jednou z neodmyslitelných dominant Prahy, byla postavena roku 1891 jako volná kopie pařížské Eiffelovy věže (k té je v poměru 1:5), je vysoká 58,70 m a na její vrchol vede 299 schodů. Její vrchol poskytuje výhled na celou Prahu, z rozhledny jde vidět krásně Pražský hrad, Vltava, Vyšehrad, stadion Strahov, vysílač Žižkov, Karlův most, pohledy z ní jsou prostě dechberoucí. Rozhledna nabízí malou výstavu v suterénu hned pod rozhlednou zaměřenou na vznik a stavbu rozhledny a blízké okolí. Již při cestě na rozhlednu příjemné prostředí v parku. Výšlap není nijak velký, zvládnou ho i děti.

Zabluďte v zrcadlové bludiště

Zvenku stavba s bludištěm v blízkosti rozhledny vypadá jako malý hrad, uvnitř naleznete bludiště ze zrcadel. Nejprve se probloudíte mezi zrcadly k plastickému obrazu boje Pražanů se Švédy na Karlově mostě, poté se přemístíte do Síně smíchu s vydutými a pokroucenými zrcadly kde se díky nim změníte v trpaslíky, otesánky či dlouhány.

Objekt postavil pražský tesařský mistr Matěj Bílek podle projektu architekta Antonína Wiehla. Inspirací pro stavbu bludiště mu bylo patrně zrcadlové bludiště ve vídeňském Prátru. Celkem se v bludišti nachází 35 obyčejných a 15 zkreslujících zrcadel.

Zdroj a více informací najdete na: www.prague.eu, cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu