REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 2.10. a svátek má Olívie a Oliver

Jeskyně v Moravském krasu patří ke skvostů Moravy, které musíte navštívit

Kateřinská jeskyně leží v severní části Moravského krasu. V jeskyni se nachází největší veřejnosti zpřístupněná podzemní prostora v České republice. Punkevní jeskyně jsou nejnavštěvovanějšími jeskyněmi u nás. Nadchne vás také světoznámá propast Macocha a oblíbená plavba na lodičkách.

Kateřinská jeskyně  

Unikátem jeskyně je Bambusový lesík, což je seskupení desítek dlouhých tenkých stalagmitů a stalagnátů. Symbolem Kateřinské jeskyně je přírodní pozoruhodný útvar Čarodějnice. Tato jeskyně není tak bohatě zdobena krápníky jako ostatní jeskyně Moravského krasu, ale nachází se zde největší jeskynní prostora, zvaná Hlavní dóm, kde jsou díky skvělé akustice konány hudební a pěvecké koncerty. Tato jeskyně je poměrně velmi chladná, teplota se tu pohybuje okolo 7 °C. Název Kateřinská jeskyně je odvozen od pověsti o pasačce Kateřině, která v nedalekém okolí hledala svou ztracenou ovečku. Když Kateřina vstoupila do jeskyně, zabloudila a nikdy už nenašla cestu ven. Veřejnosti je přístupná od roku 1910. Další částí jeskyně je nová Kateřinská jeskyně, která byla objevena až roku 1909 pracovní skupinou profesora Karla Absolona. V roce 2019 byly v jeskyni objeveny nejstarší pravěké kresby v Česku, vytvořené uhlem na stěnách v mladší době kamenné, asi 4 200 let před naším letopočtem.

Punkevní jeskyně

Punkevní jeskyně leží v severní části Moravského krasu v kaňonu Pustého žlebu, v národní přírodní rezervaci Vývěry Punkvy. Suchá část byla zpřístupněna v roce 1909. Nyní je to více jak sto let od okamžiku, kdy se první turisté svezli na lodičkách v podzemní kráse Punkevních jeskyní v Pustém žlebu v Moravském krasu.  V březnu 1921 byla zpřístupněna první vodní část jeskyně od dnešního přístaviště po Masarykův dóm. Tehdy se plulo na čtyřech člunech s vesly, každý z nich pojal 16 osob.

REKLAMA

Propast Macocha

Macocha je více než 138,5 m hluboká a je největší propastí svého druhu v Čechách, a i ve střední Evropě. Horní část propasti je dlouhá 174 m a široká 76 m. Na okraji propasti jsou dva vyhlídkové můstky. První z nich byl vybudován roku 1882 a je umístěn v nejvyšším bodě. Druhý z nich pochází z roku 1899, nachází se 92 m nad spodní částí propasti, odsud je velmi pěkně vidět na dno. Propast Macocha dostala své jméno podle pověsti ze 17. století, vznikla zřícením stropu velké jeskyně. Proto také její dno částečně pokrývá suť, což jsou zbytky zborceného stropu. Na dně propasti protéká říčka Punkva, která napájí dvě jezírka. Horní jezírko je hluboké přibližně 13 m. Dolní jezírko je ukryto mezi skalami, na rozdíl od prvního není shora vidět. Jeho hloubka přesahuje 49 m.

Zdroj a více informací najdete na: www.caves.cz, cs.wikipedia.org, www.propast-macocha.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA