Zříceniny u Plzně lákají k návštěvě

Litice jsou zříceninou hradu na ostrohu nad soutokem Litického potoka a Radbuzy, nachází se v malebné krajině, běžte se sami přesvědčit. Historie hradu Homberk je lehce zločinecká, pobývali zde často loupeživé osoby. Z hradu toho moc nezbylo, i tak má toto místo své kouzlo.

Zřícenina hradu Litice

Místo má hlubší historii, předhradí pozdějšího gotického hradu totiž bylo osídleno již v pravěku. V eneolitu se zde nacházelo výšinné sídliště schussenriedské a chamské kultury. V pozdní době bronzové tu pravděpodobně vzniklo hradiště, jehož existence přetrvala do konce doby halštatské. Opevnění zaniklo nejspíše během stavby hradu. Hrad byl založen koncem 12. století Drslavem, prefektem plzeňským. Páni z Litic později ve východních Čechách nad řekou Orlicí vystavěli nový hrad, se stejným názvem. Tento původní hrad byl již počátkem 15. století opuštěn a začal chátrat, mnoho se toho z něj nedochovalo.

Zřícenina hradu Homberk

Hrad Homberk kdysi stál na kopci nad Vískami a Příkosicemi v místech Vísecké skály. Dnes už tu zbylo jen neuspořádaně ležící kamení. Hrad byl založen pravděpodobně ve 13. století. V následujícím století zde sídlil loupeživý Heřman z Homberka, který byl za své prohřešky popraven Rožmberky. V letech 1406 až 1407 byl hrad obléhán vojsky Václava IV. Král tak řešil loupežné expedice, které obyvatelé hradu podnikali do okolních míst. Pokud se vydáte na výlet na toto místo, připravte si mapu, k pozůstatkům hradu totiž nevede žádná značená trasa, šipku k hradu od silnice však naleznete. Pokud máte rádi místa, ze kterých na vás dýchne tajemno, vydejte se právě sem.

Přírodní rezervace Zábělá

Tuto přírodní rezervaci z velké části pokrývá lesní vegetace. Přírodní rezervace je chráněná, důvodem ochrany je původní smíšený dubohabrový les s bylinným patrem, který roste na strmé skalnaté stráni přecházející postupně do roviny. Přírodní rezervace je bohatá na výskyt hajních bylin kvetoucích na jaře. Místo je významné po stránce mykologické, entomologické a ornitologické. Pro své bohatství v podobě chráněných druhům rostlin a živočichů je lákadlem pro odborníky. Přírodní rezervace Zábělá se skládá ze dvou částí, celkově rezervace zaujímá rozlohu 31,93 hektarů.

Zdroj a více informací naleznete na: poznejbrdy.cz, cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu