REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 28.5. a svátek má Vilém

Znáte park Košíře-Motol? Příroda v centru Prahy

30. 1. 2022

Máte rádi výlety do přírody, ale nechcete nebo nemůžete cestovat daleko z hlavního města? Naštěstí je Praha jedno z nejzelenějších měst na světě, takže kvůli výletům nemusíte opustit obec. V tomto článku vám přinášíme tip na výlet do méně známého přírodního parku Košíře-Motol.

Praha je 13. nejzelenějším městem na světě. Předčí dokonce i Vídeň, která se sice pyšní vysokou kvalitou života, ale nabízí svým obyvatelům zeleň pouze na 44 % rozlohy oproti 57 % v našem hlavním městě. A že si Praha svou zeleň i patřičně chrání. Na rozloze 2 200 ha se nachází 8 národních přírodních památek, 26 přírodních rezervací, 69 přírodních památek a 12 evropsky významných lokalit.

Některé oblasti pražské zeleně jsou notoricky známé. Který Pražan by si nevzpomněl na Stromovku, Grébovku, Ladronku, Petřínské sady, Prokopské údolí, nebo Divokou Šárku? V Praze se však nachází mnohem více takových míst, stačí vědět, kam jít a mít oči otevřené. Z rušného okolí smíchovského autobusového nádraží, OC Nový Smíchov a kancelářských budov můžete doslova pár kroky uniknout do klidu přírodního parku Košíře-Motol.

REKLAMA

Jak se do přírodního parku Košíře-Motol dostanete?

Už jsme naznačili, že park se nachází v blízkosti Smíchova. Přesněji se rozkládá převážně na území Prahy 5. Hlavní část se nachází v oblasti Košířského a Motolského údolí, které katastrálně spadá pod Jinonice, Košíře a Motol. Část zasahuje do Prahy 13, konkrétně na Stodůlky. Středem parku je bývalá usedlost Na Cibulce a okolní lesopark Cibulka.

Park přetínají dvě frekventované ulice – Plzeňská a Bucharova. Zdá se to jako nevýhoda, ale má to i světlou stránku. Stačí vystoupit z tramvaje na Plzeňské a po pár krocích jste v parku. Součástí parku Košíře-Motol je i jedno z nejstarších golfových hřišť v Čechách, u kterého nabízí ubytování Hotel Golf.

Co v přírodním parku Košíře-Motol uvidíte?

Dominantou parku je přírodní památka tabulová hora Vidoule (371 m. n. m.). Hora je pozůstatkem horizontálně uložených křídových vrstev s výchozy na okrajové hraně. Z východu je ohraničena silnicí, která propojuje park Cibulka s Jinonicemi, a ze západu volně přechází v sídliště Stodůlky.

Během stavby železniční tratě Praha-Slaný došlo k odkrytí naleziště trilobitů z období prvohor. Tak vznikla přírodní památka Motolský ordovik, která přímo sousedí s přírodní památkou Kalvárie, což je skalní útvar, který vznikl tektonicky izolovanou krou podél pražského zlomu.

Přestože je oblast převážně uměle zalesněna, nachází se tu i zbytky původních kyselých doubrav a dubohabřin, které jsou domovem mnoha zvířat. Mimo jiné dvou ohrožených druhů motýlů: otakárka fenyklového a otakárka ovocného. V parku žijí i obratlovci jako veverky, ježci, zajíci a divoká prasata. Jeskyně a skalní dutiny poskytují úkryt netopýrům.

Územím parku protéká Motolský potok s kaskádou tří rybníků. Na své si tedy přijdou milovníci plavání i obojživelníků, jelikož v potoce žije skokan zelený, ropucha obecná a mlok obecný.

Prvky romantismu na Cibulce

V blízkosti motolského hřbitova se nachází bývalá usedlost Cibulka, která byla již ve 14. století dědičným dvorem košířské vrchnosti. V roce 1815 ji zakoupil pasovský biskup Leopold Leonhard Thun-Hohenstein, který nechal celý areál upravit do podoby parku s romantickými stavbami a sochami v duchu romantismu.

Usedlost Cibulka je bohužel v havarijním stavu a uzavřená. Do roku 2015 v ní bydleli squatteři, jelikož její majitel neměl peníze na opravu. V dubnu 2021 však usedlost koupila Nadace rodiny Vlčkových. Katarína Vlčková je lékařkou mobilního hospice Cesta domů a s manželem, ředitelem společnosti Avast Software, má za cíl usedlost zrekonstruovat a vytvořit z ní dětský hospic a středisko paliativní péče. Lokalita je pro tento projekt vhodná zejména díky blízkosti nemocnice Motol.

Nedaleko zámečku se nachází Čínský pavilon, který dnes díky částečné revitalizaci parku plní opět funkci vyhlídkové věže. Bohužel, výzdoba z 19. století inspirovaná čínskou kulturou se z velké části nedochovala. Kromě Čínského pavilonu můžou návštěvníci parku vystoupat na vyhlídkovou věž se zříceninou. Tato vyhlídková věž je nejstarší v Praze a v současnosti je nejzachovalejší stavbou v areálu. V celém areálu jsou rozmístěny sochy zejména inspirované antickou mytologií.

Běžecké trasy, kočárky a čerstvé ovoce

Kdo se nechce jen procházet, najde v přírodním parku Košíře-Motol trasy vhodné na běh. Samotný park Cibulka je poměrně malý, takže okružní trasa by měřila pouze kolem 4 km. Když si ale trasu prodloužíte kolem golfových hřišť až do borového lesa za motolským krematoriem, získáte příjemných 7 km. Odvážní proběhnou i Motolským potokem v tunelu pod železniční tratí.

Návštěvníci s dětskými kočárky bývají v parku k vidění. Většina cest je zpevněných, někde jsou i asfaltové. Avšak nečekejte vyloženě upravený městský park bez stoupání a terénu.

Pokud přírodní park Košíře-Motol navštívíte v sezóně, můžete si domů odnést i jedlý suvenýr. Usedlost Cibulka totiž obklopuje veřejně přístupný jablečný sad ve správě hlavního města Prahy.

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA