REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 25.9. a svátek má Zlata

Zlínské pohraniční je plné jedinečných přírodních krás

Národní přírodní rezervaci Pulčín — Hradisko tvoří Pulčínské skály na vrcholu Hradisko včetně jeho prudkých svahů a dalších v lese ukrytých skalních útvarů. Nedaleká přírodní památka Čertovy skály je výraznou krajinnou dominantou, kterou mají v oblibě nejen horolezci. Na poměrně originální dřevěnou rozhlednu můžete narazit při toulkách česko-slovenským pohraničím na Čubově kopci v oblasti Javorníků. Neváhejte a přijďte se na ty krásy sami podívat.

Pulčín Hradisko

Důvodem vzniku rezervace je ochrana významných skalních útvarů a největšího skalního města v pískovcích moravské části Karpat. To je tvořeno většími i menšími skalními stěnami, bloky, kamenným mořem a sutěmi. V zimě se zde tvoří nádherné barevné ledopády. Nejznámějšími částmi skalního města jsou skály Zámčisko, Pět kostelů a Izby. Ve středověku stával na vrcholu skal hrad Pulčiny, dnes ho připomínají jen schody vytesané do skály.

Dejte si pozor kudy chodíte, v NPR je ze zákona zakázán přístup k místům ležícím mimo turistické značení.

REKLAMA

Čertovy skály

Nedaleko od vesnice Pulčín se nachází vesnička Lidečko, kde jakoby ze země vystupuje rozpraskaná pískovcová deska nazvaná Čertovy skály. Čertovy skály jsou přírodní památka, jde o 150 metrů dlouhou pískovcovo-slepencovou lavici s až 25 metrů vysokými skalními stěnami. Nedaleko skal, na úbočí masívu Kopce, se nachází několik pramenů a studánek — pramen U Čertových skal, Nad Čertovkama a Ve Vysoké hoře. Čertovy skály jsou významnou a velmi oblíbenou horolezeckou lokalitou. Možná je to i díky tomu, že zdejší pískovec je velmi tvrdý a kompaktní.

Rozhledna Čubův kopec

Na česko-slovenském pomezí byla v roce 1991 vybudována dřevěná rozhledna, vysoká 16 metrů. Ta však nevydržela vlivu místních podmínek a v roce 2004 byla nahrazena rozhlednou novou, 18 metrů vysokou, která byla navíc opatřena v přízemí stříškou proti nepřízni počasí. Tvarem má připomínat valašský klobouk lepák. Na vrch vystoupáte schodištěm, které se s každým patrem zužuje. Na rozhledně naleznete panoramatické cedule s popisem výhledu. Z rozhledny se vám naskytne úžasný výhled na všechny světové strany. Prohlédnete si zde hřbety pohraničních Javorníků a Bílých Karpat, blízké Vizovické vrchy. Za dobré viditelnost také Súlovské skály a Malou Fatru. Rozhledna je volně přístupná a otevřena celoročně.

Zdroj a více informací naleznete na: nature.hyperlink.cz, cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA