REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 2.10. a svátek má Olívie a Oliver

Zkušení horolezci i začátečníci vyzkouší svou fyzickou zdatnost na via ferraty

Via ferraty neboli „zajištěné cesty“ jsou označené trasy skrze náročný horský terén. Na něm naleznete lana, stupačky, řetězy, žebříky, kramle, lávky, čepy a pomůcky pro zdolání obtížného terénu. Po střední Evropě najdete řadu složitých cest, které ocení zkušení lezci a zároveň začátečníci. Záleží na výběru. Milovníci Klettersteig (jak praví německý název pro via ferraty) se nejraději vydávají do Rakouska, Slovinska, Švýcarska a Itálie.

K čemu se via ferraty využívají?

Potká-li vás na cestě strmá stěna, kterou mají problém zdolat i zkušení lezci, tato „cesta“ vám bude nápomocna. Díky lanu, žebříkům, řetězům a dalším pomůckám ji jedinci bezpečně zdolají i přesto, že by měli s vylezením strmé skalní stěny bez jakéhokoli úchytu problémy. V podstatě se nemožné stane možným. Některé cesty vyžadují horolezecké zkušenosti a začátečníci by se jim měli vyhýbat. Cesty jsou umístěny ve vyšší nadmořské výšce. Ideálním vybavením je ferratový set.

Jak poznáte pro vás příjemnou cestu

Ferraty jsou rozděleny podle obtížnosti, stejně jako klasifikační stupnice obtížnosti v horolezectví. I zde najdete označení, která se liší dle zvyklostí oblasti či regionu, kde se cesty nachází. Do hodnocení se promítne délka cesty, obtížnost nejnáročnějšího místa a jeho délka.
V Rakousku se obtížnosti značí dle abecedy od písmene A do písmene E. Písmeno A označuje nejsnazší cesty, které mají jištění v podobě ocelových lan, řetězů a zábradlí. Toto jištění je zde spíše pro začátečníky. Vyrovná se stupnici obtížnosti I. UIAA. Stupeň B představuje II. UIAA a jedná se o mírný strmý skalní terén. Strmý skalní terén prezentuje C a obtížnost je srovnatelná se stupněm III. UIAA. Obtížnost IV. UIAA prezentuje stupeň D, velmi strmý skalní terén, a poslední E ukazuje ty nejstrmější úseky.
V Itálii najdete označení podobné tomu na sjezdovce. Modrá stezka, červená a černá. I zde prezentuje modrá barva cestu pro začátečníky (Rakušané mají svou modrou pod písmenem A), červená pro středně pokročilé (v Rakousku C) a černá pro pokročilé až velmi pokročilé (v Rakousku hledejte D a E). V Itálii se můžete setkat s novým označením, které škálu obtížnosti více zpřesnilo. Tato písmena používají Italové pro označení cesty: F (snadné), MD (středně těžké), D (obtížné, těžké), MOD (velmi obtížné), ED (extrémně náročné).

REKLAMA

A co my?

V České republice najdete naše „cesty“. Zajeďte například na via ferraty Harachovka v Táboře, via ferraty Bechyně – Zářečí , via ferraty v Děčíně nebo via ferraty Lužické hory Jeptiška. Na Affekt.cz najdete vybavení pro horolezce, kempování a treking, které se vám bude na vaší cestě hodit.

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA