Notice: Trying to get property 'name' of non-object in /var/www/vhosts/vyletnik.cz/httpdocs/vyletnik2021/wp-content/themes/vyletnik/app/helpers.php on line 1830

Notice: Trying to get property 'slug' of non-object in /var/www/vhosts/vyletnik.cz/httpdocs/vyletnik2021/wp-content/themes/vyletnik/app/helpers.php on line 1832
Zdislavina studánka » Tipy na výlet
REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 5.6. a svátek má Dobroslav

Zdislavina studánka

13. 7. 2008

   V zákoutí malého městečka Jablonné v Podještědí – Markvartice se nachází přírodní pramen pod názvem Zdislavina studánka. Jak už z názvu plyne, studánka je pojmenována po paní Zdislavě, která v historii v Jablonném v Podještědí žila se svým mužem Havlem a se svými čtyřmi dětmi na zámku Lemberku.

   Lidé, kteří paní Zdislavu ctí ve svém srdci a velmi dobře znají její historii, vědí, že to byla léčitelka nemocných lidí a to především chudých. Dnes ji v srdcích lidé nosí jako patronku rodin a léčitelku nemocných. V Dalimilově kronice je o ní psáno: "Pět mrtvých boží mocí vzkřísila, mnoha slepým zrak vrátila, chromých a malomocných mnoho uzdravila a nad jinými ubohými veliké divy činila" (Dalimil 87, 5).

   Voda z přírodního pramene je údajně léčivá. Napomáhá léčbě různých vyrážek a paní Zdislava s ní dokonce navracela zrak slepým. Ačkoliv je pramen velice chladný, mnoho turistů každé léto přijíždí, aby se vykoupalo v této drahocenné vodě. Místní obyvatelé si zdejšího pramene velmi cení a není tedy divu, že v jejich každodenním pitném režimu nechybí i voda z tohoto přírodního pramene.

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA