REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 23.9. a svátek má Berta

Západní Čechy trochu jinak

Plzeňský pivovar, příběh Koziny nebo proslulou lázeňskou oblast Karlovarského kraje zná každý Čech.

Západní Čechy se pyšní nekonečným spektrem poutavých míst, mezi které bezpochyby patří i přírodní skvosty. Několik takových je pro veřejnost snadno přístupných i díky programu NET4GAS Blíž přírodě. Pokud tedy hledáte kousek přírody, kam byste v období babího léta mohli vyrazit, vydejte se do západních Čech!

Lákavým tipem na příjemný celodenní výlet může být například Bečov nad Teplou . Ve zdejším barokním zámku je od roku 2002 pro veřejnost vystavená unikátní románská ostatková schránka – relikviář sv. Maura, která je jedinečnou svého druhu v celé střední Evropě. Vedle zámku a historického centra města se město pyšní také jedinečnou botanickou zahradou, jejíž nedílnou součást tvoří niva říčky Teplá. Samotná botanická zahrada s alpinem a sbírkou cizokrajných dřevin vznikla přímo v divokém skalnatém údolí na jižním okraji Bečova koncem 20. let 20. století. Napříč lokalitou vedou historické stezky, které spojuje vybudovaný srub s jedinečným výhledem nad kaňonem Teplé. Vedle toho si v botanické zahradě přijdou na své také příznivci geocachingu. Je zde totiž ukrytý jeden z  pokladů.
Koho láká více než zámek spíše netknutá příroda, měl by se vydat směrem Tachov. U nedaleké obce Lesná se nachází hned další dvě zajímavé lokality s naučnými stezkami Českého svazu ochránců přírody, vybudované díky generálnímu partnerství NET4GAS – Vodní svět a Vladař. První jmenovaná je velmi významnou především kvůli výskytu našeho největšího hlodavce – bobra evropského. Ve zdejších rybnících dnes žije asi 44 bobřích rodin, což znamená cca 220 jedinců. Na okružní naučné stezce, která podrobně seznámí turisty nejen s těmito obyvateli, ale také místní květenou, se nachází unikátní pozorovatelna, odkud je možno bobra sledovat. Druhá zmíněná lokalita – Vladař – představuje čedičovou horu, která je významnou dominantou kraje. Na jejím vrcholku se nachází unikátní keltské hradiště. Naučná stezka s devíti informačními panely provede návštěvníky celým úbočím tohoto vrcholku a představí jim nejen přírodní rezervaci, výsledky zdejšího archeologického výzkumu, ale také jim přiblíží ptactvo a květenu ve zdejším okolí.
Jihozápadním směrem, přibližně 2,5 km od obce Lesná, se v CHKO Český les nachází také chráněná přírodní rezervace Podkovák . Zdejší rašeliniště představují výjimečný ekosystém, pro který je charakteristické postupné hromadění odumřelé biomasy. Obnažená vlhká místa jsou ideálním místem pro výskyt masožravé rostliny rosnatky okrouhlolisté nebo klikvy bahenní . Povalový chodník naučné stezky vede až k vyhlídce, odkud lze pozorovat rašelinná jezírka z těsné blízkosti. Ti, které plochy rašelinišť zaujmou, zde navíc naleznou tipy na další výlety po celé České republice.
Neposledním z tipů na výlet do západních Čech je největší hadcový komplex v ČR – Mnichovské hadce . Zdejší naučná stezka vede jedním z nejpozoruhodnějších území Slavkovského lesa. Okolí Křížků a vůbec celé území mezi Prameny a Mnichovem může na první pohled působit jako nezajímavé, avšak opak je pravdou. Hadcové výchozy, díky svému jedinečnému složení, hostí vzácná rostlinná společenstva. Rostliny jako rožec kuřičkolistý nenajdete jen tak někde jinde. Trasa naučné stezky je vhodná také pro cyklisty, neboť vede po asfaltové komunikaci. Jako závěr půldenního výletu se pak nabízí občerstvení v příjemné hospůdce v Pramenech nebo na Kladské.
V následujících měsících budou v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě veřejnosti v západních Čechách zpřístupněna další dvě nová přírodně cenná území – Chlumská hora u Karlových Varů a Capartická louka na Domažlicku. Detaily o chystaných akcích i již zpřístupněných lokalitách, včetně tipů na výlet i pozoruhodné galerie druhů vyskytujících se v lokalitách, najdete na webových stránkách www.blizprirode.cz.

Interneotvé stránky: http://www.blizprirode.cz/cz/

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA